|

Živorodka duhová aneb Paví očko 

Zivorodka Duhova aneb pavi ocko

Živorodky duhové (Poecilia reticulata), známé také pod názvem Paví očko, patří pro svůj nenáročný chov mezi oblíbené rybičky začínajících akvaristů. Svým pestrým zbarvením v mnoha různých variantách navíc krásně rozzáří každé akvárium. Jak je to s jejich chovem či jak u živorodek poznat pohlaví? To vám prozradíme v následujících řádcích. 

Charakteristika Živorodka duhová

Jihoamerická paprskoploutvá ryba živorodka duhová se v dospělosti dorůstá velikosti mezi čtyřmi a pěti centimetry a stejně jako u mnoha jiných akvarijních druhů platí, že samečci jsou menší a výrazně barevnější. Jedná se o sladkovodní až brakickou rybu, přežijí však i v mořské vodě (následně se však z důvodu ztráty schopnosti vyrovnání osmotického tlaku nemohou vrátit zpět do sladké vody). 

Guppy - živorodka duhová
Zdroj: depositphotos.com

Pro živorodky duhové se u nás vžil lidový název paví očko, který odkazuje na charakteristickou kresbu jejích divokých forem, setkat se však lze také se starým názvem gupka (anglicky Guppy), který byl odvozen od vědce Roberta Johna Lechmere Guppyho. 

Zatímco dnes se jedná o jednu z nejpopulárnějších akvarijních rybiček, dříve byla živorodka duhová záměrně vysazována v tropických oblastech – požírá totiž larvy komára rodu Anopheles, který přenáší malárii. 

Jak dlouho žije Paví očko?

Délka života živorodky duhové závisí především na pohlaví – zatímco samice se zpravidla dožívají dvou až tří let (v zajetí až pět), samečci pouze jednoho roku až dvou let. Poměrně krátké dožití živorodek duhových však chovatelům vynahrazuje poměrně snadné množení i v zajetí, a to i několikrát do roka.

Jak pěstovat Paví očka?

Chov pavích oček nebývá nijak náročný. Důležité je především přizpůsobit velikost akvária množství ryb; řídit se můžete jednoduchým pravidlem – na 1 centimetr délky vody by měl připadnout jeden litr vody (tedy například 20 litrů na dvě samice a jednoho samce). Vzhledem k tomu, že paví očka hodně znečišťují vodu detritem, není vhodné to s jejich množstvím v akváriu přehánět. Přestože samečci jsou výrazně barevnější než samice, vhodné je chovat v hejnu více samiček, aby je samec neuštval k smrti. 

Pavi Ocko
Zdroj: depositphotos.com

Vzhledem ke snášenlivosti s jinými druhy můžete živorodky duhové bez obav umístit do nádrže s podobně velkými rybami.  

Pozor dejte také na kvalitu vody – vyhněte se především změnám jejího složení, které živorodky příliš dobře nesnášejí. Kyselost vody by měla pohybovat mezi pH 6 až 8 a teplota by měla být v rozmezí 18 až 26 stupňů Celsia. Nezapomeňte na dostatek vodních rostlin, které pavím očkům slouží jako úkryt. Vzhledem k vysoké produkci detrit je nezbytná také kvalitní filtrace, která by však neměla mít příliš silný proud. Paví očka nerozrývají dno, a můžete tak na něj umístit jakýkoliv substrát.

Jak často krmit Paví očka?

Dospělá paví očka stačí krmit jednou až dvakrát denně. Pozor na překrmování! Potrava živorodek duhových se skládá jak z masité, tak rostlinné složky. Krmit ji můžeme jak umělými krmivy, vločkami a granulemi, tak mraženým krmivem.

Jak poznat pohlaví u Pavích oček?

Zivorodky Duhove
Zdroj: depositphotos.com

Samečka poznáme poměrně jasně na základě menšího vzrůstu, jasných barev a řitní ploutve přeměněné na rozmnožovací ústrojí. Samičky naopak mají na břiše výraznou tmavou březí skvrnu. 

Jak často rodí paví očka?

Poecilia Reticulata
Zdroj: depositphotos.com

Rozmnožování pavích oček probíhá po celý rok – zajímavostí je, že oplodněné samice mohou ještě několik měsíců rodit mláďata i bez přítomnosti samce. Samotná březost trvá asi čtyři týdny, mláďata se (jak napovídá název) rodí již živá. V jednou vrhu je kolem dvaceti až čtyřiceti mláďat. Potěr lze následně krmit vločkami či artémií pro podporu růstu. 

5/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *