|

Pancéřníček – odolná ryba do akvárka

Megalechis Thoracata

Přestože se pancéřníčci nemohou pochlubit jasnými barvami jako jiné akvarijní rybky, právem patří k oblíbeným druhům. Důvodem je nejen zajímavý vzhled, ale také skutečnost, že se drží dna akvária, kde požíráním zbytků krmiva přispívají k čistotě akvária. Zároveň se jedná o velice odolný a dlouhověký druh, který bude ozdobou vašeho akvária až šestnáct let – samozřejmě při správné péči. 

Charakteristika Pancéřníčka

Jak vám možná napovědělo jejich jméno, těla pancéřníčků nechrání šupiny, ale malé destičky kostěného pancíře, díky kterému svým vzhledem připomínají brnění. Poznávacím znakem jsou rovněž dva páry krátkých vousků, které slouží těmto rybkám jako hmatový orgán při hledání potravy na dně. Během let byly vyšlechtěné různé barevné formy, jednotlivé druhy se mohou lišit také velikostí – největším druhem je Pancéřníček kropenatý. Obecně bez ohledu na druh pancéřníčka platí, že samečci jsou štíhlejší než samice. 

Pancernicek Kropenaty
Zdroj: depositphotos.com

Domovinou pancéřníčků jsou řeky Jižní Ameriky, tedy například Amazonka či Orinoko. Jedná se poměrně klidnou a mírumilovnou rybu (výjimkou mohou být samci v době páření), pro kterou je poměrně důležitá společnost. Při pořizování hejna však myslete na to, že by mělo být pouze jednoho druhu.

Pancéřníček kropenatý

Pokud chcete, aby s vámi byl pancéřníček co nejdéle, dobrou volbou bude pancéřníček kropenatý (Megalechis thoracata), který se při správné péči dožívá až šestnácti let. Jeho chov je opět vhodný minimálně v páru, ideálně v hejnu. Patří k největším v zajetí chovaných druhům pancéřníků – dorůstat se může až 20 centimetrů. Zbarvení je hnědé s černými skvrnami, samečci mají v době tření perleťově zbarvené břicho. 

Pancéřníček zelený

Pancernicek Zeleny
Zdroj: depositphotos.com

Pancéřníček zelený (Corydoras aeneus) již patří k menším druhům – v dospělosti se dorůstá kolem 8 centimetrů. Počítat je třeba také s kratší dobou dožití, která v průměru dosahuje pěti až osmi let. I tohoto pancéřníčka bychom našli ve vodách Jižní Ameriky, tedy například v Brazílii, Venezuele, Kolumbii či Peru. Zbarvení je typicky hnědavé s nádechem olivově zelené na bocích a žluté na břiše. Výrazným rysem je rovněž velká hřbetní ploutev. 

Jak dlouho žije Pancéřníček?

Délka dožití se u jednotlivých druhů pancéřníčků výrazně liší. Nejvyššího věku se bezpochyby dožívají pancéřníčci kropenatí, kteří žijí v rozmezí osmi až šestnácti let (při vhodné péči). Průměrného věku osmi let se dožívají pancéřníčci zelení a skvrnití, méně dlouhověcí jsou pak oblíbení pancéřníčci panda, kteří se dožívají pěti let. 

Jak pěstovat Pancéřníčky?

Pancéřníčci nepatří mezi nijak náročné akvarijní rybičky. Dobře se snášejí s dalšími druhy ryb, kterých si při pohybu akváriem prakticky vůbec nevšímají. Příliš velké nároky nemají ani na chemické složení vody, ani krmení – jejich primárním zdrojem potravy jsou zbytky krmení ostatních ryb, které kleslo na dno. 

Pokud však chcete, aby se vaši pancéřníčci dožili co nejvyššího možného věku, je při jejich chovu nutné dodržovat několik pravidel. V prvé řadě se jedná o hejnovou rybku, a je tak důrazně doporučováno se vyhnout chovu pouze jediného pancéřníčka – ideální je hejno kolem šesti až osmi ryb. S tím souvisí i dostatečně velké akvárium, které by mělo mít minimálně 80 litrů a minimální délku 50 centimetrů. Teplota vody by neměla přesáhnout 30 stupňů Celsia, ideální je rozmezí 22 až 28 stupňů Celsia. Snížení teploty vody napomáhá k množení.

Pozornost věnujte také substrátu na dně – jelikož při hledání potravy rádi ryjí na dně, odstraňte všechny ostré kameny, o které by se mohli pancéřníčci poradit. 

Jak často krmit Pancéřníčka?

Pancéřníky je vhodné krmit dvakrát denně, ale po menších dávkách, které jsou schopné do 30 minut sežrat. Přestože žerou zbytky krmiva ze dna, je nutné je krmit také speciálním krmivem. Dopřát jim jakožto všežravcům můžete například granule, vločkové krmivo (pozor, musí klesnou na dno!), mražené krmivo či živé krmivo, vhodné jsou rovněž spirulinové tablety. 

3/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *