Čichavec perleťový
Chtěli byste akvárium doplnit o krásně zbarvené, mírumilovné labyrintky, které se snadno snášejí s mnoha dalšími druhy? Dobrou volbou budou poměrně dlouholetí čichavci perleťoví – na první pohled zaujmou svým zbarvením s perleťovým odleskem. Jejich chov s sebou však nese několik úskalí, které není radno zanedbat.
Obsah
Charakteristika Čichavce perleťového
Čichavec perleťový (Trichopodus leerii, často též Trichogaster leerii), lidově označovaný také jako léra (z latinského Trichopodus leeri), patří vzrůstem spíše mezi větší druhy – v dospělosti se dorůstá maximální velikosti kolem 13 centimetrů. Celé tělo s vyjmou hrdla, které se v době tření zbarvuje do červena, pokrývají charakteristické bílé, černé a světle hnědé tečky s perleťovým odleskem. Podobně jako skaláry mají čichavci vysoké, zploštělé tělo. Samci bývají obvykle mírně větší a mohutnější než samice, krásných a jasných barev dosáhneme především pořízením páru – čichavci se před sebou budou předvádět právě pestrými barvičkami.
Jelikož se čichavci řadí mezi labyrinkty (labyrintní ryby), u kterých se vyvinul přídavný dýchací orgán, jež jim umožňuje dýchání atmosférického kyslíku, jsou schopné přežít i ve vodě chudé na kyslík. Přirozeně se vyskytují především v oblasti jižní a výhodní Asie (Indie, Bangladéš, Thajsko, Indonésie, Malajsie), setkat se s ním však můžeme také ve floridských vodách, kam se dostali vinou nezodpovědných chovatelů.
Přestože se jedná o mírumilovnou rybu, kterou lze chovat i dalšími druhy, je třeba vzít v potaz její výraznou plachost. Ideální je tak kombinace s dalšími mírumilovnými druhy, jako jsou parmičky, dánia, další druhy rodu Trichopodus, pancéřníčci Corydoras, mřenky Botia, Loricarie, razbory. Zapomínat bychom při chovu neměli ani na dostatek úkrytů v podobě vodních rostlin či rostlin plovoucích na hladině. Čichavci nejraději plavou v horních částech nádrží či těsně pod hladinou. Vzhledem k tomu, že jsou schopné z nádrže vyskočit, doporučujeme nádrž svrchu zakrývat.
Jak dlouho žije Čichavec perleťový?
Čichaves perleťový patří mezi poměrně dlouhověké rybky – v zajetí se při správné péči dožívá až deseti let.
Jak pěstovat Čichavce?
Čichavci perleťoví nevyžadují nijak zvlášť velké akvárium – pro jeden pár si vystačíte s objemem kolem 20 litrů, společné akvárium s dalšími rybami by pak mělo mít objem alespoň 60 litrů. Pokud chováte pouze labyrintky, akvárium může být nižší (40 cm a méně). Není příliš vhodné je umisťovat do čerstvě založeného akvária, jelikož jsou poměrně citlivé na obsah dusičnanů ve vodě.
Nezbytné jsou především vodní rostliny, které plachým čichavcům poskytnou dostatek úkrytů, vhodné jsou také další úkryty v podobě dřeva a kamenů. Teplota vody by se měla pohybovat kolem 24 až 28 stupňů Celsia, v době rozmnožování cca 26 stupňů Celsia. PH je ideální v rozmezí 6 až 8, tvrdost vody 5 až 19 stupňů dHG.
Pokud chcete, aby vynikla krásně perleťová barva čichavců, ideální je nádrž s tmavým dnem. Vyhněte se příliš ostrému světlu – čichavci mají rádi spíše polostín, který poskytne právě dostatečné osázení vodními rostlinami.
Jak často krmit Čichavce?
Čichavci perleťoví se řadí mezi všežravce, a krmit je tak můžeme jak suchým vločkovým krmivem či řasami, tak živým a mraženým krmivem. Pochutnají si například na komářích larvách či dafniích, příliš doporučované nejsou naopak nitěnky z důvodu přenosu chorob. Krmení by mělo probíhat dvakrát denně, a to pouze takovým množstvím krmiva, které ryby dokáží do tří minut zkonzumovat.
Jak poznat pohlaví u Čichavce?
Samce čichavce perleťového poznáme nejen podle mírně většího vzrůstu, ale také delší hřbetní ploutve. V době tření se navíc jeho hrdlo a břicho zbarvuje do červena. Samičky jsou naopak mohutnější a s méně výrazným zbarvením. Pro samičky je rovněž typická lehce zakulacená hřbetní ploutev.