Pavouci v domácnosti: proč se jich nemusíme bát
Jen co se oteplí, můžeme si všimnout, jak se pavouci opět snaží nastěhovat do některého z lidských obydlí. Někteří pavouci mají raději čisto bez prachu, a tak u lidí přebývají velmi rádi. Tyto druhy jsou na lidech a jejich obydlí již téměř závislé, měli bychom si na tyto „osminohé kamarády“ tedy zvyknout a snažit se s nimi podělit o kousek střechy nad hlavou. V některých končinách je strach z pavouků na místě a rozhodně byste je ve svém domě nechtěli, avšak u nás jsou pavouci neškodní a většinou i užiteční.
Obsah
Naši pavouci jsou jedovatí, ale ne pro nás
Téměř všichni pavouci, kteří žijí na území České republiky (pavouci v Česku a na Slovensku), disponují jedem. Ten slouží většinou k obraně či usmrcení jejich kořisti. Pro člověka je příliš slabý, něž aby mu ublížil. Kromě toho mají zdejší pavouci příliš malé chelicery na to, aby mohli lidskou kůži prokousnout. To dokáže pouze jeden druh – zápřednice jedovatá. Její kousnutí je nepříjemné, velmi bolestivé a mohou ho doprovázet otoky postižené končetiny. Jed však člověka nijak neohrožuje na zdraví ani na životě. Zápřednice také nežijí v lidských domácnostech, nýbrž v přírodě.
Pomohou s obtížným hmyzem
To, že se pavouci živí hmyzem, je asi každému známo. Díky jejich sítím se můžeme jednoduše zbavit malých mušek či komárů, kteří dokážou člověka potrápit. Některé druhy, například třesavka, se živí lovem rybenek, které při přemnožení mohou napadat i potraviny. Pokud si tedy nepotrpíte na chemikálie a pavouci vám nevadí, nechte je u vás bydlet a využijte jejich schopnosti jako „přírodní insekticid“.
Někteří pavouci žijí pouze v blízkosti člověka
Jak už bylo řečeno výše, některé druhy pavouků jsou takzvaně synantropní. To znamená, že jejich přirozené životní prostředí je vždy v blízkosti člověka. Běžně žijí v našich domech, sklepech, kůlnách a jiných místech, kde si mohou spřádat své sítě ochráněné před povětrnostními podmínkami. Jestliže doma najdete pavouka, pro kterého je život poblíž lidí přirozený, a rozhodnete se jej v dobré víře dát ven, než abyste jej zabili, vězte, že pokud nenajde jiné útočiště, stejně uhyne. Pokud chcete tomuto osminohému tvorovi skutečně pomoci, a zároveň si ho nenechat doma, odneste jej někam, kde vám nebude překážet. Vhodným místem může být třeba zmiňovaný sklep.
Nemějte strach, že je ve spánků sníte
Pokud vás nález pavouka v ložnici přivádí k úzkosti a hned si vzpomenete na onu zaručenou informaci o tom, jak jich člověk sní desítky ročně, může vás uklidnit, že se jedná o pouhý mýtus. Pavouci opravdu neprahnou po tom, jít vstříc smrti a raději se ukryjí jinde. Pokud se vám někdy stalo, že po vás pavouk uprostřed noci lezl, byla to spíš výjimka. Vidíte-li před spaním pavouka v rohu ložnice, běžte s klidem spát a přemístěte jej až ráno.
V zimě je ubytujte
Někteří pavouci žijí déle, jiní poměrně krátce. Co se však týká téměř všech druhů je to, že minimálně jednu zimu musejí nějakým způsobem přečkat. Někdy jsou to pouze kokony plné vajíček, jindy větší mláďata, člověk by však měl mít na paměti, že někteří pavouci bez něj zimu nepřežijí. Pokud v zimě naleznete třeba ve sklepě pavouky, kteří vypadají jako mrtví, nejspíš pouze přezimují ve ztuhlém stavu. Nechte je přežít do jara, kdy většina z nich váš příbytek zase opustí.
Jak se zbavit pavouků, když z nich máte strach a doma je nesnesete?
Můžete se proti nim „bránit“ různými způsoby. Nepočítejte však se stoprocentní úspěšností. V první řadě je určitě účelně nehubte. Vyzkoušejte například truhlíky s mátou na okenních parapetech. Její vůně je obvykle odradí. Pomoct mohou i sítě proti hmyzu umístěné v oknech. Někdy mohou být účinné i přírodní spreje, které si zvládnete doma připravit sami.
Stačí smíchat vodu s octem či olejem z máty a touto směsí postříkat okenní rámy i parapety. Na trhu jsou k dostání také elektrické plašičky, které „zaručují“, že se k vašemu bytu hmyz a jiní bezobratlí ani nepřiblíží. Jejich problémem je poměrně malé pole účinnosti, do bytu je tak nutné pořídit plašiček více, což není zrovna levná záležitost. A co víc, podle internetových diskuzí není ani nijak zvlášť funkční.