Akvárium a dusíkaté látky

Co jsou vlastně dusíkaté látky v akváriu? Jednoduše řečeno, tyto látky pocházejí z rybích výkalů a rozkládajících se zbytků rostlinných tkání v akváriu. Nebezpečí spočívá v tom, že pouhým okem toto nezjistíme. Na pohled je voda průzračná, avšak velký nadbytek dusíkatých látek v akváriu se nám projeví úhynem ryb. Jak se tyto látky postarat?

Tento jev se nám nejčastěji objevuje při zakládání nového akvária, kdy zde ještě neprobíhá řádně nitrifikace. Nitrifikace je proces oxidace amoniaku na dusičnany. Nejvyšší koncentrace nitrifikačních bakterií se nachází ve filtru akvária a proto je vhodné si pořídit filtr s dostatečně velkou filtrační hmotou. Dále je třeba dbát na to, aby nedošlo k porušení biologické rovnováhy v nádrži, kdy v důsledku toho může dojít k úhynu těchto bakterií. 

Průvodním jevem otravy dusíkatými látkami je ztráta vybarvení ryb, jejich malátnost a nekoordinované pohyby. Také je dobré vědět, že v důsledku toho se mimořádně zvyšuje agresivita ryb. 

A jak předejít vysokému obsahu dusíkatých látek v akváriu?

Jak již bylo řečeno, důležitá je probíhající nitrifikace v akváriu. A jelikož potřebují nitrifikační bakterie neustálý přísun kyslíku, je třeba zajistit stálé proudění vody ve filtru. Filtr proto nevypínáme ani na noc. Důležité je také vědět, že filtrační hmotu čistíme ve vodě napuštěné z akvária, abychom nezničili již namnožené potřebné bakterie. Pokud bychom filtrační hmotu proplachovali ve vodě z vodovodního řadu, který obsahuje chlór, bakterie bychom zničili a mohli bychom začít zase od začátku. 

Důležitá je také samozřejmě pravidelná výměna vody v nádrži. Výměnou vody snižujeme koncentraci dusíkatých látek ve vodě. Vodu bychom měli měnit každý týden a to asi z jedné třetiny objemu akvária. Vhodné je použít odstátou vodu z vodovodu a nebo nejlepší volbou je použít vodu upravenou prostřednictvím reverzní osmózy. To je zařízení na úpravu vody z vodovodního řadu. Po použití tohoto zařízení nám vznikne zcela čistá voda. 

Akvarium 2

Skvělým pomocníkem je odkalovač

Při pravidelné údržbě akvária je také vhodné použít tzv. odkalovač. To je hadice s odkalovacím zvonem, pomocí kterého jsme schopni „prohrábnout“ dno akvária a odsát výkaly ryb a zbytky nespotřebované potravy. Dobré je mít zvon vysoký, aby nám při práci neodsával ze dne akvária substrát. Při větším objemu akvária je možné použít bateriový odkalovač, což je v podstatě takový vysavač do akvária, pomocí kterého dosáhneme dokonalého odkalení. 

Další složkou, která nám pomůže s odčerpáním dusičnanů ve vodě jsou vodní rostliny. Zde jsou nejúčinnější plovoucí vodní rostliny, které mají vysokou spotřebu těchto látek. 

A v neposlední řadě nám mohou být nápomocny přípravky, které trvale snižují hodnoty NO3 (dusičnany) ve vodě. Takové přípravky jsou dobře využitelné při zakládání nového akvária, kdy ještě nemáte ve filtru dostatek nitrifikačních bakterií.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *