| |

Jak správně skladovat krmivo pro psa?

Krmivo Pro Psa

Výběr krmiva pro psa je nesmírně důležitý, ale stejně důležité je i jeho správné skladování. To má vliv na zachování kvality krmiva a jeho nutriční hodnoty, což je pro zdraví vašeho domácího mazlíčka nesmírně důležité. Krmení prošlým a špatně uskladněným krmivem může vést k žaludečním potížím a v nejhorším případě i k otravě.

Datum spotřeby krmiva

Datum spotřeby krmiva je uvedeno na každém obalu. Uvádí ji výrobce na základě způsobu konzervace krmiva a použitých nebo nepoužitých konzervačních látek. Toto datum je zárukou čerstvosti, ale vztahuje se pouze na granule pro psy v původním obalu a uzavřené. Výrobce nezaručuje čerstvost krmiva pro vašeho psa po otevření, proto je důležité, abyste se o balení s krmivem nebo konzervy uskladnili pečlivě. Pečujte o svého psa na všech úrovních a správné skladování krmiva může být snadné i zábavné!

Nesprávné skladování krmiva 

Krmivo pro psy skladované ve špatných podmínkách se může zkazit. Z tohoto důvodu není vytváření zásob potravin nejlepším nápadem. Množství otevřeného krmiva v domě by mělo být upraveno podle spotřeby psa.

Zásoby granulí, jejichž obaly jsou již otevřeny, by neměly být skladovány déle než měsíc. Tuk v těchto granulích žlukne a na hrubé struktuře granulí, která není vždy viditelná pouhým okem, se mohou rychle množit bakterie a plísně. Dlouhodobá konzumace takovýchto granulí představuje velkou zátěž pro organismus – zejména pro trávicí systém, ale přispívá také ke vzniku volných radikálů a rakoviny.

Skladování velkých balení je rozumné pouze v případě, že máte psy velkých plemen nebo několik jedinců – pak se krmivo rychleji znehodnotí a není vystaveno negativním vnějším podmínkám.

Místo, kde jsou granule uloženy, by mělo být vždy pod naší kontrolou. Garáže, balkony nebo sklepy nejsou vždy vhodnou volbou, protože v nich nemůžeme zajistit stálou teplotu ani dohlédnout na to, aby se ke granulím nedostali hlodavci nebo hmyz.

Jak skladovat granule pro psy?

Při krmení granulemi se ošetřovatel obvykle řídí pohodlností a možností jejího dlouhodobého skladování, jakož i menším rizikem zkažení. To není tak docela pravda. Granule, stejně jako konzervy, se mohou špatným skladováním zničit, což je o to nebezpečnější, že mikroby, které se na něm vyvíjejí, nejsou okamžitě vidět ani cítit.

Je nutné chránit granule před možností, že se k nim dostanou hlodavci, hmyz a červi. Tito škůdci mohou šířit nemoci a parazity a často zanechávají trus na krmivu, který ošetřovatel nevidí. To se nejčastěji stává, když si koupíte větší balení a necháte ho na málo používaném místě – například v garáži, stodole, sklepě atd. Nejdůležitější je, aby byl balení granulí bylo pevně uzavřeno. Otevřené balení krmiva pro psy můžete také přelít do vzduchotěsné nádoby, které Vám nabídnou prakticky každé chovatelské potřeby. To chrání otevřené granule před žluknutím a zachovává chuť krmiva.

Granule by se měly skladovat především na suchém a stinném místě při pokojové teplotě.

Jak skladovat konzervy a kapsičky?

Krmení konzervami a kapsičkami má mnoho výhod, především z hlediska zdraví vašeho domácího mazlíčka. Je lépe přizpůsobena fyziologii zvířat a má vyšší obsah vlhkosti, který se mění na hydrataci. To je důležité zejména na jaře a v létě, kdy jsou teploty velmi vysoké a ne každé zvíře má chuť sáhnout po vodě.

Příprava konzerv nebo kapsiček umožňuje uchovávat krmivo uzavřené až několik let. Otevřené konzervy s krmivem jsou však již výrazně méně trvanlivé než granule. Maso uvnitř se může zkazit stejně jako maso připravené pro lidi. Datum spotřeby otevřeného vlhkého krmiva je 2 až 3 dny. Vlhké krmivo by se mělo skladovat v chladničce a doporučuje se také přenést obsah konzervy do uzavřených plastových nádob. Tím zabráníte pronikání pachů do krmiva a z něj, takže bude pro vašeho psa stále aromatické. Za zmínku stojí také to, že otevřená hliníková konzerva může ovlivnit chuť a výživovou hodnotu krmiva.

Neotevřené konzervy je nejlepší skladovat ve skříni na chladném místě, mimo dosah přímého slunečního světla.

Pokud není možné obsah vlhkého krmiva momentálně přenést do plastové nebo skleněné nádoby, doporučuje se uzavřít obal konzerv speciálními silikonovými víčky a víčko z konzervy vyhodit.

Zbytky krmiva v psí misce – co mám dělat?

Váš pes nesní vždy vše, co mu dáte do misky. Jak dlouho může takové jídlo čekat? To závisí na typu krmiva a teplotě místa, kde leží. Konzervy a kapsičky pro psy a konzervy a kapsičky pro kočky při pokojové nebo chladné teplotě může v misce zůstat až 8-10 hodin. Při vyšších teplotách nebo na slunném místě se tato doba výrazně zkrátí – na 4 až 5 hodin.

Na druhou stranu granule pro psy může v misce zůstat až 24 hodin. Měli byste si však uvědomit, že granule, které dlouho leží, ztrácí na hodnotě a chuti, takže čím déle leží, tím méně ho váš pes bude chtít jíst.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *