Chraňte své mazlíčky před horkem: Jak udržet zvířata v chladu, když teploty stoupají?

Pes Horke Pocasi

Letní měsíce mohou být pro zvířata i lidi nepříjemné, dokonce nebezpečné. S rostoucími teplotami je obtížné se vyrovnat, obzvlášť, když žijete ve městě. Poradíme vám, jak v létě můžete pomoci svým mazlíčkům, aby ho přežili ve zdraví.

Jestliže se svým mazlíčkem rádi cvičíte, v horkých dnech jeho trénink omezte. Praktikujte ho pouze v ranních či večerních hodinách, kdy teploty nebývají tak úmorné. V případě, že se svým pejskem rádi chodíte na hřiště, navštivte ho jen v hodinách, kdy na něj nesvítí přímé slunce. Obzvláště, když má váš miláček bílá ouška (díky nimž že zvíře náchylnější k rakovině kůže). Navíc, když jdete po rozpáleném chodníku, může si popálit packy.

Nespoléhejte na ventilátor a sledujte vlhkost

Zvířata na teplo reagují jinak než lidé (psi se například potí hlavně na tlapkách). Ventilátory je proto neochladí. Ač se to nezdá, vysoká vlhkost vzduchu zesiluje negativní účinek na organismus vašeho mazlíčka. Když zvířata dýchají, vlhkost z jejich plic se odpařuje a pomáhá snižovat jejich tělesné teplo – vysoká vlhkost vzduchu však tento proces (a jejich schopnost se ochlazovat) omezuje a jejich tělesná teplota může prudce stoupnout na nebezpečnou, nebo dokonce smrtelnou úroveň. Zda je váš pes přehřátý zjistíte změřením teploty, to je stejné jako u člověka, pokud mu naměříte více než 42 stupňů, je nutné navštívit zvěrolékaře.

  • Nikdy nenechte zvíře zavřené v autě. Ani se zapnutou klimatizací!

Zajistěte dostatek stínu a vody

Pokaždé, když jste se svým mazlíčkem venku, zajistěte mu ochranu před sluncem a dostatek čerstvé a studené vody. To samé je ale potřeba i v interiéru. Určitě nechte zatažené žaluzie či rolety (pokud je nemáte, vyberte si to pravé stínění od Isotra) a přesuňte pelíšek do nejchladnějšího kouta. V nutných případech může pomoci chladicí zábal nebo podložka. Důležité je, aby měl pes chladné tlapky, ty můžete zabalit třeba do vlhkého ručníku.

Jak ošetřit domácího mazlíčka s úžehem?

Přesuňte zvíře do stínu nebo do klimatizovaného prostoru. Přiložte mu na hlavu, krk a packy ledové obklady nebo studené ručníky. Nechte ho pít malé množství chladné vody nebo olizovat kostky ledu. Pokud přehřátí přetrvává, vezměte ho k veterináři.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *