|

Nejlepší granule pro psa: jak je vybrat

psí granule v misce

Není pochyb, že pes je od pradávna nejlepší přítel člověka. Dnes už se však tyto dva „druhy“ natolik sžily, že psi se stali právoplatnými členy každé rodiny, která jej vlastní. Dobám, kdy pes žil pouze na řetězu na dvorku, dávno odzvonilo. Každý páníček chce pro svého psího miláčka to nejlepší, a proto se soustředí také na kvalitu jeho stravy. Nejjednodušší a zároveň nejkomplexnější forma krmení jsou granule. Na trhu je však obrovské množství značek a druhů, ve kterých je skoro nemožné se vyznat. Reklamy se předhání, po kterém krmivu bude mít váš pejsek spokojenější bříško nebo lesklejší srst, nicméně dnes už každý ví, že jen na reklamu se nelze spoléhat. Podle čeho tedy dobré granule vybrat? Na co je dobré se zaměřit, co musí kvalitní granule obsahovat a jaké další faktory hrají při výběru roli?

TOP 1 nejlepší granule pro psy

Haffit.cz logo

Haffit.cz je česká rodinná firma ze Sezemic u Pardubic. Zde je také vlastní potravinářský provoz této značky, který využívá moderní technologie. Firma se na trhu s krmivy pohybuje více než 25 let a na granulích na míru Haffit.cz se podílí také nutriční specialistka či veterinární lékařka. Haffit.cz jsou čerstvě pečené polštářky plněné masem. Jsou měkké, takže s nimi nebudou mít problém ani štěňata či starší psi. Haffit.cz si zakládá na přirozené chuti i vůni těch nejkvalitnějších surovin. Polštářky jsou vlastnoručně připravované a vždy čerstvé, neobsahují žádné konzervanty. Haffit.cz nově nabízí také kompletní krmiva sestavená podle nejoblíbenějších kombinací jejich zákazníků: Haffit Blue. Granule na míru mohou obsahovat kuřecí, hovězí, vepřové, kachní, jehněčí maso či zvěřinu, lososa a nebo tresku. Z příloh je na výběr z rýže, brambor, kukuřice a hrachu. Granule na míru od Haffit.cz můžete také obohatit o heřmánek, meduňku, mátu, jablko, olej z tresčích jater či vaječný bílek.

Na co se zaměřit při výběru granulí pro psy

Při výběru nových granulí pro psa se musíme zaměřit na několik základních faktorů. Tím prvním je složení – granule mohou mít ten nejlepší marketing, obal, značku i nejvyšší cenu, nicméně nic z toho nás zajímat nemusí, důležitý je totiž hlavně obsah důležitých živin. Dále bychom měli přihlédnout k fyzické aktivitě daného psa, protože „gaučový povaleč“ potřebuje menší kalorický příjem než pes sportovně založený. Druhy granulí se dělí také podle věku psa. Štěňata mají jiné potřeby než dospělí a staří psi. Kromě toho jsou také specifické skupiny, které opět potřebují jiné složení stravy. Mohou to být například kojící feny nebo psi po kastraci. Důležitým faktorem je také velikost psa, od které se odvíjí jak jiná skladba obsažených látek, tak velikost jednotlivých granulí.

Jakým granulím a krmivu se naopak vyhnout?

Rozhodně se vyhněte levným granulím ze supermarketu. Toho prospěšného je v nich pramálo a obsahují hlavně obilí a jiné náhražky, které nejsou pro psí zažívání vhodné. Levné granule mívají také „lepší“ chuť, může se pak stát, že po přechodu na kvalitnější krmivo nebude psovi chutnat. Nenechte se však odradit, chuť je samozřejmě důležitá, nicméně by neměla být rozhodující.

Nenechte se nalákat na marketingové fígle jako je líbivá reklama, poutavý obal, barevné granulky v pěkných tvarech, nebo slogany a nápisy na balících s krmivem, které doslova křičí, že tento výrobek je „nejlepší“. S tím souvisí také reklama. Ty nejlepší značky obvykle žádnou nepotřebují!

Co by měly dobré granule obsahovat, a co neměly?

1. Maso

Pro psa je samozřejmě živočišná složka stravy něco naprosto nepostradatelného. Je tedy nutné, aby granule obsahovaly co nejvyšší podíl masa, a to nejméně 30 %. Avšak stejně jako u potravin pro člověka, je i složení uvedené na obalech krmiv pro zvířata tak trochu rébus, po jehož vyluštění můžete zjistit, že skutečný obsah masa se od toho uvedeného poměrně liší. Zaměřte se tedy na to, v jakém stavu je hmotnost masa v granulích uvedena, v syrovém stavu totiž maso váží víc než po jakémkoliv zpracování. Kupujte pouze ty granule, na kterých je obsah masa uveden jasně a bez oklik. 

2. Obiloviny

Co se týče obilovin, jsou mezi pejskaři dva tábory. Jednomu obiloviny v krmivu nijak nevadí, a ten druhý je striktně odmítá. Pravdou však je, že obiloviny v granulích nejsou ničím škodlivým, avšak pouze tehdy, když se jedná o jejich celozrnnou variantu. Jejich obsah nesmí být vysoký. Zejména u levných krmiv je zvykem, že obilná mouka funguje jako náhražka kvalitnějších živin, což je nejspíš ten důvod, proč jsou takzvané grain-free granule dnes tak žádané.

Co může být u krmiv s obsahem obilovin problém je také alergie. Obsahují totiž lepek, na který se může objevovat intolerance také u psů. 

3. Konzervanty

Granule se řadí mezi trvanlivá krmiva, čehož lze dosáhnout jedině konzervací. Konzervovat lze dvěma způsoby, a to uměle, nebo přírodní cestou. Moderní a kvalitní krmiva se obvykle pyšní obsahem přírodních konzervantů jako je vitamin E, nebo třeba rozmarýn. Levné granule jsou většinou plné neurčitých konzervačních látek syntetického původu, a co hůř, některé z nich mohou být ve větší míře dokonce jedovaté či karcinogenní. 

4. Obsah bílkovin

Bílkovina je pro výživu psa velice důležitá. Podílí se nejen na stavbě svalu, ale i na fyziologických procesech v těle. Protein však musí být kvalitní, nejlépe tedy živočišného původu. U psů nejsou rostlinné bílkoviny nijak žádoucí, psi je totiž hůř tráví a zpracovávají, proto na krmiva „nahnaná“ sójou tedy raději zapomeňte. 

Zpracování granulí

Granule pro psy mohou být zpracovány třemi způsoby.

1. Extrudace

Jedná se o nejčastější způsob, kdy je směs látek vytlačována přes lis, a vznikají tak malé tvary nám známé právě jako granule. Ty se následně vysuší a případně také ochutí. Extrudované krmivo má mnoho odpůrců, kteří tvrdí, že jeho zbytky ulpívají na střevních stěnách, a zhoršují tak příjem živin. Mimo to mohou v žaludku bobtnat, což u velkých psů vede až k torzi neboli převrácení žaludku. Problémem může být i zničení hodnotných živin díky použití páry při zpracování. U moderních krmiv je zpracování velmi šetrné a netřeba se ztráty živin bát.

2. Lisování za studena

Při výrobě těchto granulí se, jak už název napovídá, neužívá vysokých teplot. Živiny se tak nemohou zničit. Nicméně tento proces dovoluje použití pouze suchých ingrediencí jako jsou různé moučky a drtě, které často samy o sobě obsahují řadu konzervantů. Ačkoliv se tato krmiva těší velké oblibě, není ani zdaleka oprávněná.

3. Pečení

Probíhá v nižších teplotách, takže důležité živiny zůstávají. Suroviny se rozmixují v hladkou kašovitou konzistenci, lze tak použít i čerstvé ingredience, nejen suché. Tato hmota se tvaruje do jednotlivých granulí, které se upečou a následně dosuší. Tato krmiva vynikají dobrou chutí a hlavně stravitelností. Obsahují však menší množství lepku a nelze je skladovat příliš dlouho.

Granule vybírejte podle věkové kategorie 

Stejně jako u lidí, se i u psů požadavky na jednotlivé živiny v průběhu života mění. Granule jsou podle věkových kategorií rozděleny na 3 druhy: granule pro štěňata, pro dospělé psy a pro psí seniory.

Štěňata ve vývoji potřebují mnohem více bílkovin, tuků, a hlavně vápníku než dospělí psi. Na druhé straně staří psi už nepotřebují tak vysokou energetickou hodnotu stravy, vzhledem k omezenému pohybu. Mají již pomalejší metabolismus a jejich zažívání tedy ocení velký podíl vlákniny. 

I velikost psa hraje roli

Je samozřejmě jasné, že čivavu nemůžeme krmit stejně velkými granulemi jako dogu, nicméně nejde pouze o velikost jednotlivých granulek, ale také o jejich složení.

Malí psi jsou náchylní k jiným zdravotním problémům než jejich větší příbuzní. Těm je třeba vhodně zvolenou stravou předcházet již během života. Malá plemena mají často problémy se zuby, dásněmi a kůží. Problémem může být i termoregulace, a s tím spojený vyšší výdej energie.

Středních plemen je co do počtu nejvíce. Vzhledem k obrovskému množství ras, které se do této skupiny řadí, je nutné pokrýt všechny jejich potřeby. Krmiva pro střední plemena tak musejí být co nejkomplexnější, a také nabízena v dalších „poddruzích“ – například pro psy sportovně založené nebo ty, kteří žijí spíše méně aktivním životem.

Velká plemena pak mají často problémy s pohybovým aparátem. Jejich klouby dostávají díky větší váze zabrat, k čemuž se musí přihlédnout i při volbě krmiva. Granule pro velké psy obsahují téměř vždy nějakou formu kloubní výživy.

Recenze nejlepších granulí a krmiva pro psy

Royal Canin Recenze

Royal Canin krmivo pro psy – recenze a vše, co chcete vědět

Pro zdravý vývoj štěňat je první rok jejich života klíčový. Uchopte zdraví svého pejska za správný konec, výběrem nejlepších granulí. Royal Canin připravuje granule pro potřeby všech psů. Vyberte granule podle věku, plemena a nezapomeňte individuální potřeby vašeho pejska.   S granulemi Royal Canin začněte už od štěněte a pokračujte až do seniorského věku  Royal Canin…

Brit Care Recenze

Brit Care – recenze kvalitního krmiva pro psy

Péče o zdraví vašeho pejska by měla být vždy na prvním místě. Proto věnujte zvýšenou pozornost při výběru vhodných granulí. Ty musí být vyvážené, lehce stravitelné a měly by předcházet nežádoucím vlivům. Přesně takové jsou granule Brit Care.  Granule pro psa vybírejte vždy podle aktuálních potřeb Věděli jste, že správně zvolená výživa může u psa…

Purina Pro Plan Recenze

PURINA Pro Plan recenze – jedinečné psí granule

Vybíráte pro svého psa granule? Podívejte se na naše doporučení, ve kterém jsme vybrali nejlepší granule pro štěňátka, dospělé psy i seniory. Testy granulí pro psy vybral jako vítěze lehce stravitelné a antialergické granule Purina Pro plan.  Tato značka už více jak 85 let dobře ví, co psům chutná a co potřebují. Granule pro psy…

4.8/5 - (6 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *