|

Levné granule pro psy – jaké se vyplatí koupit?

Jak vybrat levné granule pro psy

Každý majitel psa chce svému příteli dopřát to nejlepší. Nad cenou některých granulí ale můžeme jen nechápavě vrtět hlavou. Levné navíc neznamená vždy nekvalitní a naopak – ty nejdražší granule nemusí být a často ani nejsou ty nejkvalitnější. Jak se v granulích vyznat a jak pořídit levné granule pro psy, které budou obsahovat vše potřebné?

Nejlepší levné granule pro psy

Purina Friskies Balance

Pro dospělé psy

PURINA Friskies Balance

Kompletní krmivo pro psy s rýží, kuřecím masem a mrkví pro dospělé psy.

Cena od 420 Kč
(28 Kč za kg)

Purina Friskies Junior

Pro štěňata

PURINA Friskies Junior

Kompletní krmivo pro štěňata od 6 týdnů. Štěňata potřebují kvůli svému růstu a hravosti víc energie než dospělí psi.

Cena od 460 Kč
(30,7 Kč za 1 kg)

Calibra Dog Premium Line

Pro dospělé psy

Calibra Dog Premium Line Energy

Kompletní krmivo pro dospělé aktivní psy a lovecké psy. Vyvážená receptura vhodná pro aktivní psy v zátěži a psy, kteří potřebují zvýšit tělesnou hmotnost.

Cena od 530 Kč
(44,20 Kč za 1 kg)

Brit Premium By Nature

Pro dospělé psy

Brit Premium by Nature Adult 

Kompletní krmivo pro psy. Kuřecí receptura pro dospělé psy středně velkých plemen (10–25 kg).

Cena od 720 Kč
(48 Kč za 1 kg)

Carnis Granule

Pro dospělé psy

Carnis granule pro aktivní psy

Kompletní krmivo pro dospělé psy v zátěži, kteří potřebují přibrat. Granule mají vyšší obsah bílkovin a chondroprotektiv, které podporují regeneraci chrupavek kloubů, vazů a šlach.

Jsou levné granule pro psy nekvalitní?

Je asi zřejmé, že kvalita použitých surovin se musí promítnout do konečné ceny. Od levných granulí pro psy proto nemůžeme čekat, že budou obsahovat to nejkvalitnější maso ve své nejčistší podobě či další drahé složky. Kvalitní výrobci granulí ale budou vždy vyrábět produkty, které budou obsahovat vše, co pes potřebuje, v dostatečném množství i kvalitě, a zároveň nebudou obsahovat nic, co by pejskovi mohlo uškodit. Někteří výrobci nabízí zákazníkům granule hned v několika kategoriích. Ty jsou často tři a jedná se o superprémiová krmiva, prémiová a krmiva třídy economy nebo také standard. Všechna tato krmiva od kvalitního výrobce mají kvalitní základ, liší se ale například obsahem masa či některými použitými surovinami. Velmi oblíbené jsou v současnosti tzv. grain free granule, které neobsahují obiloviny a nahrazují je například rýží. Ta je dražší a i cena těchto granulí bývá vyšší. Granule s obilovinami ale nemusí nutně být nekvalitní.

Ne každé levné krmivo je opravdu levné

První pohled do regálů s granulemi pro psy může velmi klamat. Nezapomínejte, že každý pytel granulí má jinou hmotnost a pokud si přepočtete cenu na 1 kilogram, mohou být levnější i ty granule, které na první pohled stojí více. Velmi levné granule pro psy také nebudou obsahovat příliš masa, takže psa dostatečně nezasytí. Budete jich muset dávkovat více, častěji kupovat nové a nakonec vás tyto levné granule pro psy mohou přijít dráž. Věnujte tedy výběru trochu času, přepočítejte si cenu granulí na 1 kilogram a podívejte se na obal na doporučenou denní dávku. Čím vyšší bude, tím více budete muset pejskovi dát granulí a tím kratší dobu vám tyto levné granule pro psy vydrží. Některé opravdu velmi levné granule pro psy navíc mohou obsahovat složky, které psímu trávení nedělají dobře. To se nemusí projevit hned, ale za nějakou dobu můžete podstoupit léčbu, která bude opravdu velmi nákladná.

Levné granule pro psy nemusí být nekvalitní

Jak vybírat levné granule?

Pokud sháníte levné granule, budete asi často narážet na upozornění, že byste se při výběru granulí měli soustředit více na kvalitu než na cenu. Bohužel ne každý si to může dovolit. Ne vždy nám okolnosti umožní dopřát našemu čtyřnohému miláčkovi to nejlepší. I levné granule pro psy se ale dají pořídit kvalitní, pokud budete při výběru pečliví. Podíváme se proto, jak vybírat levné granule pro psy tak, aby mu zajistily vše potřebné a splnily základní požadavky na kvalitní krmivo. Kromě složení byste si měli pohlídat, zda pořizujete granule vhodné pro vašeho psa. Při výběru je tedy nutné brát v potaz velikost a stáří psa, někdy hraje roli také plemeno a samozřejmě je nutné myslet na specifické požadavky a potřeby psa, které musí kvalitní levné granule pro psy splnit. Pojďme se teď na jednotlivé aspekty podívat pozorněji.

Levné granule pro psy vybírejte především podle velikosti psa

Na obalu granulí najdete tabulku s doporučeným denním dávkováním. Zde je většinou dávkování rozdělené do několika kategorií, které se liší velikostí, respektive hmotností vaše psa. Tato váha je tzv. ideální, to znamená, že je to váha psa dané velikosti či plemene, jakou by měl mít v dospělosti. Jestliže potřebujete, aby váš pes nějaké to kilo shodil, měli byste mu dávat o trochu méně než je doporučeno, a naopak, pokud je potřeba, aby pes přibral, klidně mu denní dávku zvyšte. Ideální váha je důležitá zejména u štěňat. Štěňata s nadváhou jsou vystavena vyššímu riziku poškození kloubů či kostí, což může v dospělosti přinášet nemalé problémy. Podle velikosti svého psa vybírejte také levné granule pro psy s vhodnou velikostí granulek. Malá plemena mohou mít s velkými kousky problém. Toto pravidlo platí nejen u granulí, ale také u pamlsků. U kvalitních produktů najdete informaci, pro jakou velikost psa je vhodný.

Jak vybrat levné granule pro psy podle plemena?

Psí plemena se rozdělují podle hmotnosti, které dosáhnou v dospělosti, do několika kategorií:

  • trpasličí: do 4 kg hmotnosti
  • malá: 4–10 kg
  • střední: 11–25 kg
  • velká: 26–45 kg
  • obří: více než 46 kg

Vědět, do jaké váhové kategorie váš pes spadá, je velmi důležité, pokud vybíráte levné granule pro psy. Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, trpasličí a malá plemena mají rychlejší metabolismus a potřebují proto paradoxně přijímat více energie než větší psi. Levné granule pro malé psy by proto měly obsahovat kvalitní bílkoviny ideálně zejména živočišného původu. Některá psí plemena jsou klidná, jiná mají spíše aktivnější povahu. Podle plemene vašeho psa proto odhadnete, jaké levné granule mu pořídit, a jakou denní dávku dávat. Pokud nevíte, jaké plemeno váš pes je, případně jedná-li se o směsicí více plemen, současná váha pejska vám napoví, zda půjde o trpasličí, střední či spíše obří typ.

Nejlepší granule pro psy

Existují levné granule pro psy podle stáří psa?

Také levné granule pro psy pořídíte speciálně zaměřené na štěňata, dospělé psy i psí seniory. Je důležité, abyste vždy vybírali takové granule, které jsou co nejvíce uzpůsobené vašemu pejskovi. Štěňata mají na krmivo zcela jiné nároky než dospělí psi. A stejně tak staří pejsci potřebují něco jiného než mladší chlupáči. Štěňatům pořiďte levné granule pro psy obsahující vitamíny a minerály nezbytné pro zdravý vývoj a růst a pro posilnění kostí, svalů a kloubů. Štěňata navíc spotřebovávají mnohem více energie a jejich krmivo jim musí energii dodat v dostatečném množství. Oproti tomu starší psi už tolik energie nevydají a levné granule pro ně by měly nebýt tolik kalorické, aby pes nepřibíral. V tomto věku je důležité, aby měl pes zajištěné živiny a další látky podporující jeho zdraví. Levné granule pro psy by měly u štěňat i starších psů být snadno stravitelné a ideálně také chutné.

Pořídíte i levné granule pro psy se specifickými požadavky

Máte doma březí nebo kojící fenku, kastrovaného chlupáče, psa s citlivým zažíváním, nadváhou nebo pejska, který je pracovní, lovecký či se aktivně věnuje sportům? To vše byste měli při výběru granulí brát v potaz. Velký pozor si dejte zejména u psů s citlivým zažíváním. Ti mohou být citlivější nebo přímo alergičtí na některé složky krmiva. Výjimkou není alergie na obiloviny a obecně dělají psům problémy umělé přísady jako konzervanty, barviva apod. Opravdu citlivým pejskům pořiďte hypoalergenní krmivo, které obsahuje jen snadno stravitelné a obecně dobře snášené suroviny. I levné granule pro psy mohou splňovat tyto požadavky a pokud budete chvilku hledat, určitě narazíte na takové, které budou vašemu psovi vyhovovat. Psi po kastraci mají menší výdej energie a stejně jako psi s nadváhou by proto měli jíst granule s menším obsahem tuku. Naopak feny, které jsou březí nebo které kojí, potřebují dodat výrazně větší množství energie.

Vybírejte levné granule pro psy také podle velikosti balení

Jak už jsme psali výše, při výběru levných granulí pro psy si hlídejte také hmotnost balení. Nejen proto, abyste si mohli snadno vypočítat cenu za 1 kilogram granulí a podle ní se řídit. Velikost balení může hrát i další roli v tom, jak ušetřit. Většinou platí, že čím větší balení, tím nižší cena. Ale pokud máte doma pouze jednoho či dva pejsky, nekupujte zbytečně velké balení. Velká balení sice vycházejí levněji, musíte si ale vždy být jistí, že je stihnete spotřebovat. Při špatném skladování otevřených granulí a u granulí, kterým vypršelo datum trvanlivosti, může totiž dojít ke vzniku plísní a s nimi spojených aflatoxinů, které jsou pro psy jedovaté. Levné granule pro psy mohou navíc obsahovat suroviny, kvůli kterým vydrží kratší dobu než o něco dražší granule. Ale vyhazováním zkažených granulí příliš neušetříte a původně dražší granule vás tak ve výsledku vyjdou levněji.

Psi mají granule moc rádi

Jaké údaje na obalu krmiva sledovat?

Kromě doporučené denní krmné dávky, která vám napoví, jak dlouho vám granule vydrží, si všímejte především složení. Právě to vám totiž o kvalitě granulí řekne nejvíce. Kdybyste měli čas granule pořádně porovnat, všimli byste si, že ty nejdražší nemají vždy nejlepší složení. Ale ty úplně nejlevnější granule pro psy mají často složení nejhorší. Buďte proto opatrní a nenechte se zlákat pouze nízkou cenou. Možná vás zajímají nejlepší granule pro psy. Existují více a méně kvalitní suroviny, ale existují také nebezpečné a zdraví škodlivé suroviny. Máte spoustu možností, kde ušetřit, nikdy byste ale neměli ve snaze pořídit co nejlevnější granule ohrozit zdraví vašeho psa. Někteří majitelé namítají, že jejich psům i opravdu levné granule pro psy chutnají, a tak jim přece nemohou škodit. To bohužel není pravda. Většina psů sní, na co přijde. Neřeší, jestli jim daná věc uškodí nebo ne. Pes se navíc rád přejídá, ale tím si ubližuje. Zodpovědnost za jeho krmení proto mají vždy majitelé.

TIP: Vždy čtěte složení krmiva. Výrobce může na obalu lhát nebo neříkat úplnou pravdu. Tu se dozvíte pouze ze složení z obalu krmiva, které má danou podobu a musí splňovat zákonné povinnosti.

Co by levné granule pro psy měly obsahovat?

Ve složení se jednotlivé ingredience uvádějí postupně za sebou od těch, kterých je v krmivu nejvíce, až po ty zastoupené nejmenší částí. Protože je pes masožravec a maso je pro něj důležitým zdrojem energie a živin, mělo by být v granulích vždy na prvním nebo alespoň druhém místě. Výrobce by také měl uvádět, jaké konkrétní maso levné granule pro psy obsahují a v jaké podobě, zda čerstvé, sušené či moučku. Ideální je, pokud granule obsahují maso čerstvé i sušené. A pozor, obsah čerstvého masa se vždy uvádí před zpracováním. Při něm je maso zbaveno vody a ze 100 g použitého čerstvého masa může být nakonec v granulích pouhých 20 g. I levné granule pro psy by měly obsahovat živiny důležité pro zdraví vašeho psa jako vápník, fosfor, hořčík, sodík, draslík, železo, selen, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a také vitamíny A, B, C, D, E a K.

Co by levné granule pro psy naopak obsahovat neměly?

Levné granule pro psy nemusí mít tak dokonale kvalitní složení, aby vašemu pejskovi dobře posloužily. Určitě by ale neměly obsahovat některé látky, které pejskovi mohou ublížit. Jedná se zejména o umělé konzervanty, ochucovadla, barviva. Tyto umělé přísady prodlužují trvanlivost granulí a také zvyšují jejich chutnost. V malém množství nejsou tolik škodlivé, to ovšem při denním krmení nelze zajistit. Pokud můžete, krmivům s těmito aditivy se vyhněte. Dále pozor na chloridy, uhličitany, oxidy, hydroxidy či sírany, které jsou špatně stravitelné, psímu zažívaní nedělají dobře a jejich pravidelná a dlouhodobá konzumace může vést k vážným zdravotním problémům. Problematické jsou také granule, které mají na prvním místě obiloviny. Ty totiž dráždí zažívání psa a mohou na ně vzniknout alergie. Nemá-li s nimi váš pes problém, nemusíte hledat alternativu, ale snažte se, aby granule neobsahovaly obilovin příliš. Pozor si dejte rovněž na obsah soli, která je pro psa ve vysokém množství škodlivá.

Jak vybrat levné granule pro psy

Tipy na levné psí granule

Každý pes je jiný a neexistují žádné granule, které by vyhovovaly všem chlupatým mazlíčkům. I levné granule pro psy proto vybírejte s pečlivostí a věnujte výběru trochu času. Pes se vám za to odvděčí dlouholetou spokojeností a pevným zdravím. Vybrali jsme pro vás několik levných granulí pro psy, které mají sice nízkou cenu, ale obsahují vše potřebné a pes s nimi může dobře prospívat.

PURINA Friskies Balance

Purina Friskies Balance

Kompletní krmivo pro psy s rýží, kuřecím masem a mrkví pro dospělé psy.

Cena od 420 Kč
(28 Kč za 1 kg)

Granule pro psy PURINA Friskies Balance mají chutnou recepturu s kuřetem a zeleninou. Obsahují také celou řadu živin včetně vitamínů A, B, D a E, omega-3 a omega-6 mastných kyselin, železa, vápníku, mědi, manganu, zinku, selenu a dalších minerálních látek, které jsou ve vyvážené stravě psa nezbytné. Tyto levné granule pro psy obsahují také antioxidanty, které chrání a posilují imunitní systém vašeho psa. Granule pro psy PURINA Friskies Balance jsou určené dospělým psům s normální aktivitou.

PURINA Friskies Junior

Purina Friskies Junior

Kompletní krmivo pro štěňata od 6 týdnů. Štěňata potřebují kvůli svému růstu a hravosti víc energie než dospělí psi.

Cena od 460 Kč
(30,7 Kč za 1 kg)

Purina Friskies Junior jsou granule pro štěňata všech psích plemen. Protože štěňata potřebují dodávat více energie, mají tyto levné granule pro psy zvýšený obsah proteinů. Speciální systém UltiPro navíc zajišťuje, že štěně z proteinů absorbuje optimální množství kalorií pro zdravý vývoj a růst. Tento systém pomáhá štěňatům udržovat si ideální hmotnost po celou dobu svého dospívání. Granule Purina Friskies Junior obsahují vápník, fosfor, měď a vitamíny A, B, D či E.

Calibra Dog Premium Line Energy

Calibra Dog Premium Line

Kompletní krmivo pro dospělé aktivní psy a lovecké psy. Vyvážená receptura vhodná pro aktivní psy v zátěži a psy, kteří potřebují zvýšit tělesnou hmotnost.

Cena od 530 Kč
(44,20 Kč za 1 kg)

Granule Calibra Dog Premium Line Energy jsou kompletní krmivo pro dospělé psy v zátěži, kteří potřebují přibrat. Granule mají vyšší obsah bílkovin a chondroprotektiv, které podporují regeneraci chrupavek kloubů, vazů a šlach a fungují také jako účinná prevence proti artrotickým onemocněním. Vysoký obsah masa, lososový olej, zelenina, vápník, fosfor, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, vitamíny A, D a E, biotin, měď, zinek, železo, mangan, jód a selen, to vše dělá z granulí Calibra Dog Premium Line Energy levné, ale zdravé a výživné krmivo pro aktivní či lovecké psy.

Brit Premium by Nature

Brit Premium By Nature

Kompletní krmivo pro psy. Kuřecí receptura pro dospělé psy středně velkých plemen (10–25 kg).

Cena od 720 Kč
(48 Kč za 1 kg)

Brit Premium by Nature jsou levné granule pro dospělé psy středních plemen. Vyznačují se vysokou chutností a také snadnou stravitelností. Mají vysoký podíl vykostěného a sušeného kuřete, které je nejlepším zdrojem bílkovin zajišťujícím zdraví psích tkání a svalů. Granule obsahují také kolagen, slávku zelenoústou, schránky korýšů, chondroprotektiva, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny či lososový olej. Ve složení najdete i ovoce a bylinky jako citrusy, sušené borůvky, hřebíček, kurkumu či rozmarýn, které dohromady podporují trávení a posilují imunitu. Nechybí ani vápník, fosfor, zinek, železo, mangan, jód, měď, selen či vitamíny A, D a E.

Carnis granule pro aktivní psy

Granule Carnis jsou speciálně vyvinuté pro psy se zvýšenu aktivitou a fyzickou zátěží. Jsou bohatým zdrojem vitamínů A, B, D a E, které podporují imunitu a zajišťují zdravý růst a vývoj a zlepšují trávení. Tyto levné granule pro psy navíc obsahují zvýšený poměr proteinů a tuků, což zajišťuje dodání potřebné energie. Granule Carnis určené aktivním psům obsahují také některé živiny jako měď, zinek, jód, železo, mangan či selen a ve složení najdete rovněž antioxidanty.

4.8/5 - (6 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *