Nejlepší granule pro kastrované kočky

Granule Pro Sterilizovane Kocky

Přemýšlíte o kastraci své kočky a začínáte uvažovat, co všechno se pro vašeho miláčka kastrací změní? Nastává čas pro speciální stravu, nebo stačí dosavadní výživa? Nebo už máte doma kastrovanou kočičku a chcete jí upravit stravu, aby byla i nadále fit? Poradíme, které granule jsou nejlepší právě pro kastrované kočky. 

Výběr nejlepších granulí pro kastrované kočky a kocoury

Whiskas Sterile Adult

1. místo

Whiskas Sterile Adult kuřecí

Granule Whiskas Sterile 1+ jsou lahodné plněné granule vyhovující potřebám kastrovaných koček. Podporují zdraví močových cest a obsahují méně kalorií.

Cena od 620 Kč
(44 Kč za kg)

Carnilove Lamb Cats Sterilised

2. místo

Carnilove Cat Lamb & Wild Boar Adult Sterilised

Holistické vysoce kvalitní krmivo z jehněčího a divočáka bez obilovin a bez brambor pro kastrované kočky. Kompletní krmivo pro kočky.

Cena od 710 Kč
(118 Kč za kg)

Brit Cat Sterilised

3. místo

Brit cat Premium Sterilised

Kuřecí granule v játrové omáčce jsou skvělou volbou pro mlsné jazýčky sterilizovaných koček a kocourů.

Cena od 490 Kč
(61 Kč za kg)

Royal Canin Sterilised

4. místo

Royal Canin Sterilised

Superprémiové krmivo pro dospělé kastrované kočky od 12 měsíců do 7 let, které jim dopřeje kompletní péči a postará se o jejich mlsné jazýčky i specifické nutriční potřeby.

Cena od 1390 Kč
(139 Kč za kg)

Pro Pna Sterilised

5. místo

ProPlan Cat Adult Salmon Sterilised 

Udržuje dobrý zdravotní stav močových cest kastrovaných/sterilizovaných koček s vyšším rizikem vzniku onemocnění dolních močových cest – celkově vyvážená receptura pomáhá snižovat riziko tvorby močových kamenů.

Cena od 1260 Kč
(126 Kč za kg)

Proč jsou pro kastrované kočky potřeba zvláštní granule?

Kastrace u koček má významný vliv na jejich zdraví. Kočky, které prodělají tento chirurgický zákrok, u kterého dochází k odstranění pohlavních žláz a pohlavního aparátu za účelem přerušení pohlavní cyklu s projevy říje, provádějící se u samců vyjmutím varlat či podvazem chámovodů a u samic ovarektomií, tedy vyjmutím vaječníků a dělohy, mají menší nároky na výživové hodnoty, proto je u nich zvýšené riziko obezity.  

U nekastrovaných koček mají pohlavní hormony vliv na biochemické procesy v těle a kastrace zapříčiní jejich významný úbytek. Což způsobuje změnu metabolismu. Po kastraci je u koček výrazně zvýšená chuť k jídlu, ale skutečný energetický výdaj je mnohem menší, než před kastrací. A to v mnoha případech způsobuje nadváhu. 

Majitelé koček se ke kastraci přiklánějí také proto, že po tomto zákroku se dožívají až dvojnásobné délky života, než ve srovnání s nekastrovanými kočkami. U venkovních koček je kastrace na místě, pokud chceme zabránit nekontrolovatelnému množení koček. Také zde vzniká menší riziko nakažením infekcí jako je FeLV či FIV, předcházíme zraněním ze šarvátek, apod. 

U bytových koček se často majitelé ke kastraci přiklánějí proto, že pod vlivem trvalé stimulace z teplého prostředí dochází k neustále se opakujícím říjím. Projevují se mňoukáním u koček a označkováním nábytku u kocourků. Opakující se každoměsíční říje u koček způsobuje vysílení organismu, kočka hubne a může se vyvinout vlivem hormonálních změn anémie. Kočka bude náchylnější k nemocem, hrozí riziko vzniku nádorových onemocnění a může trpět i psychicky. I u bytových koček je tedy kastrace na místě. Nejvhodnější věk na kastraci u samičky je po prvním mrouskání. U kocourka je vhodná doba okolo 10 měsíců věku. 

Proč kočky po kastraci tloustnout a jsou obézní?

Pro kočku je nejkritičtější období zhruba dva měsíce po kastraci. V této době dochází k nabírání hmotnosti. Náchylnější na změnu váhy jsou především kocouři. Je proto dobré po kastraci hlídat krmnou dávku a tu spíše postupně snižovat. Kočka bude mít po kastraci větší chuť k jídlu, ale nebude mít vyšší spotřebu energie. Co se vlastně v těle kočky po kastraci děje?

Kastrace u každé kočky změní hormonální stimulací organismu metabolismus. Díky poklesu hormonů zvíře ztrácí své typické pohlavní chování: zcela odpadá aktivní vyhledávání partnera, tradiční souboje a ochraňování teritoria. Vaše kočička se po kastraci stane pohodlnější  a začne klesat úroveň bazálního metabolismu. Jenže v mozku se vše ještě točí jinak a než tělo začne reagovat na sníženou energetickou potřebu, uběhne pár týdnů. A to jsou právě ony kritické dva měsíce. Je proto nutné začít s úpravou jídelníčku ihned po kastraci a to snižováním dávky postupně. Kastrované kočky mají až o třetinu nižší energetický výdej oproti nekastrované kočce, ale chuť k příjmu potravy se zvýší asi o 20%. Myslete také na to, že s úbytkem pohlavních hormonů se začne u vaší kočičky měnit také temperament, potravní chování a metabolismus, ale nezačne se měnit povaha jako taková. 

Jak krmit kočku po kastraci?

Většina zvěrolékařů majitelům koček po kastraci doporučuje přechod z normální stravy na speciální stravu pro kastrované kočky. Toto pravidlo však není zcela nutné. Kastrovaná kočka je pořád šelma, která miluje chuť masa a základem jejího jídelníčku by měla i nadále zůstat kvalitní bílkovina. Kastrované kočky potřebují málo kalorií za celý den. Předkládané krmivo by mělo být méně kalorické. Snižte proto příjem tuku a sacharidů, ale rozhodně ne bílkoviny. 

Pro kočky se sklonem k nadváze jsou vyvinuté speciální granule „light“ a „sterilised“. I zde samozřejmě najdeme kvalitní i méně kvalitní produkty. Běžné granule ze supermarketu se od normálních „adult“ granulí pro dospělé kočky liší tím, že jsou obohacené o složky okyselující moč – jako prevence vzniku močových kamenů a mají nižší energetickou hodnotu. Kolikrát však jsou ochuzené právě o to nejcennější, o bílkoviny. Pozor byste si měli dát zejména na výčet surovin.

Jestliže ale budete zodpovědně své kočičce pečlivě hlídat množství granulí a nebudete jí překrmovat nebo dopřávat jí nejrůznější pamlsky, bez obav ji můžete i nadále krmit stejnými granulemi, na které je zvyklá. Vždy je ale potřeba upravit dávku její aktuální kondici a rozložit krmnou dávku na několik chodů za den. A nezapomínejte na pravidelný pohyb. Stačí kočku občas provokovat škádlítkem nebo myškou. 

Jak si tedy vybrat vhodné krmivo pro kočku po kastraci?

Může se stát, že váš domácí tygr na sníženou krmnou dávku nepřistoupí a začne žadonit další a další. V takovém případě doporučujeme přejít na speciální krmivo pro kastrované kočky, kde bude dostávat svou obvyklou dávku, ale s menším množstvím kalorií. Nezapomínejte, že kvalitní granule pro kastrované kočky musí mít vysoký obsah kvalitních bílkovin (nad 30%) a sníženým obsahem tuku (do 10 -15%). Obsah vlákniny je diskutabilní (do 10%). Preferovat byste měli krmiva vlhká.

Stalo se, že ačkoliv jste kočičce upravovali jídelníček, přibrala nějaká ta kila na víc? Nezoufejte. Stačí změnit recepturu a vybrat granule s označením „light“. Při krmení se držte návodu od výrobce. Nebo stačí zůstat u stávajícího krmiva, ale stůj co stůj ubrat množství o cca 30% a nenechat se uprosit od smutných očí vašeho miláčka. V tomto dietním režimu vydržte do doby na ideální hmotnost kočky. Zcela odbourejte pamlsky a více motivujte kočku k pohybu. A nezapomeňte na větší příjem tekutin. 

Tipy na granule pro kastrované kočky

Přemýšlíte, jaké granule pro svou kočku vybrat po operaci? Doporučujeme vám nejlepší granule pro kočky, které jsou osvědčené jak mezi spokojenými kočičkami, tak mezi majiteli. Mějte však na paměti, že každá kočka je celkově více náchylná na změnu potravy a po kastraci zvlášť. Zvolte proto kvalitní granule a u nich zůstaňte. Nedoporučujeme přejít z jednoho krmiva na druhé. Zkuste pozvolna přimíchávat nový druh granulí, třeba po dobu sedmi dnů. Každý den zvyšujte průměr nových granulí, až ty původní zcela nahradí. 

Whiskas Sterile granule s kuřecím pro kastrované kočky

Whiskas Sterile Adult

Suché krmivo.

Cena od 620 Kč
(44 Kč za kg)

Granule Whiskas Sterile svým složením plně vyhovují všem kastrovaným kočkám. Pečlivě připravené kompletní krmivo je uzpůsobené svými nutričními hodnotami  pro potřeby dospělých kastrovaných koček tak, aby podporovaly jejich dlouhý a spokojený život. Obsahuje vyvážené množství minerálních látek, které podporují zdraví močových cest a také méně kalorií na jednu porci (ve srovnání se suchým krmivem pro kočky Whiskas 1+) pro méně aktivní kastrované kočky. Jemně abrazivní textura granulí pomáhá vaší kočce čistit zuby. Granule s vybranou přírodní vlákninou pro zdravé trávení, omega-6 mastnými kyselinami a zinkem, které podporují zdravou kůži a srst vaší kočky.

Carnilove Cat Lamb & Wild Boar Adult Sterilised

Carnilove Lamb Cats Sterilised

Holistické vysoce kvalitní krmivo z jehněčího a divočáka bez obilovin.

Cena od 710 Kč
(118 Kč za kg)

Špičkové kompletní krmivo pro kastrované kočky, Carnilove Lamb & Wild Boar for Adult Cats, je navrženo s respektem k přirozené skladbě potravy koček. Protože i kastrované kočky rády mlsají a maso by mělo být jejich hlavním složením jídelníčku, přichází značka s granulemi složenými z jehněčího a zvěřinou. Tyto druhy masa jsou vysoce stravitelné dietetické proteiny, ideální pro udržení perfektní tělesné kondice kastrovaných koček. Kontrolovaný obsah minerálů udržuje správnou funkci ledvin a močového ústrojí a přírodní anti-oxidanty z ovoce a bylin mají čisticí a protizánětlivé účinky.

Brit cat Premium Sterilised

Brit Cat Sterilised

Kuřecí granule v játrové omáčce jsou skvělou volbou pro mlsné jazýčky sterilizovaných koček a kocourů.

Cena od 490 Kč
(61 Kč za kg)

Ať už doma máte kočičku nebo kocourka, po kastraci přichází na řadu specifické potřeby, co se skladby jídelníčku týče. Proto je tu komplexní a vyvážené krmivo Premium Cat Sterilised od firmy Brit v podobě neodolatelných kuřecích granulek s lahodnou omáčkou z kuřecích jater. Toto neobyčejně chutné prémiové krmivo připravované unikátním výrobním postupem je plné kvalitních kuřecích proteinů, vitamínů, minerálů a stopových prvků, takže je skvělou volbou pro mlsné jazýčky vašich sterilizovaných kočičích mazlíčků.

Royal Canin Sterilised

Royal Canin Sterilised

Superprémiové krmivo pro dospělé kastrované kočky od 12 měsíců do 7 let, které jim dopřeje kompletní péči a postará se o jejich mlsné jazýčky i specifické nutriční potřeby.

Cena od 1390 Kč
(139 Kč za kg)

Potrpí si váš domácí tygr na luxusní jídlo? Pak pro něj bude Royal Canin Sterilised skvělou volbou. Protože každá kočka po kastraci vyžaduje speciální stravu s upravenými nutričními hodnotami, jsou tyto granule s upraveným množstvím energie správnou volbou. Obsahují všechny důležité živiny, které váš kočičí miláček potřebuje, a postarají se o jeho celkové zdraví i perfektní vzhled.

ProPlan Cat Adult Salmon Sterilised

Pro Pna Sterilised

Udržuje dobrý zdravotní stav močových cest kastrovaných/sterilizovaných koček s vyšším rizikem vzniku onemocnění dolních močových cest.

Cena od 1260 Kč
(126 Kč za kg)

Každá kočka vyžaduje zvláštní péči a u těch sterilizovaných to platí dvojnásob. Zvolte proto krmivo, které jí dodá všechny potřebné živiny, ale přesto bude hlídat jejich tělesnou hmotnost. Granule ProPlan Cat Adult Salmon Sterilised udržují dobrý zdravotní stav močových cest kastrovaných/sterilizovaných koček s vyšším rizikem vzniku onemocnění dolních močových cest – celkově vyvážená receptura pomáhá snižovat riziko tvorby močových kamenů.  Pomáhá udržovat optimální tělesnou hmotnost díky přesně vyváženému poměru bílkovin, sacharidů a tuků. Vysoký obsah bílkovin (41 %) a nízký obsah tuků (12 %).  Pomáhá chránit zuby před tvorbou zubního plaku a kamene díky křupavé struktuře granulí.  

Proč kastrovat kočku?

Hlavní důvod, proč lidé začali nechat své kočky kastrovat, byla prevence reprodukce. Ale i bytové kočky se kastrace neubrání, pokud zrovna doma nemáte chovnou stanici.  Většina koček pohlavně dospívá před dovršením prvního roku života. Pouze u některých čistokrevných koček to trvá o něco déle. Kastrací se prodlouží život kočky až na dvojnásobek, oproti kočkám kastrovaným. 

Přemýšlíte také o tom, že své koťátko necháte vykastrovat? Správná doba pro kastraci závisí na mnoha faktorech, proto je doba u každého zvířete zcela individuální. Veterinář vám rád pomůže najít vhodný čas právě pro vaši kočku. Obecně platí, že by kočky měly být kastrovány nejpozději poté, co dosáhnou pohlavní dospělosti. Je to doba mezi 6-8 měsícem života. Raná kastrace, probíhající ve věku 8-14 týdnů, je hodně diskutované téma. Rané odstranění pohlavních orgánů může mít negativní vliv na zdraví kočky. 

A jak probíhá samotná operace? Než půjdete na operaci, kočka musí být nalačno. To znamená 9-12 hodin před kastrací nesmí být kočce podáno žádné krmivo. Vodu pít může. Kastrace totiž probíhá v narkóze, kdy veterinář odstraní orgány nebo žlázy podporující hormony. Kocourům se otevře šourek malým řezem, podvážou se chámovody a cévy a následně se odstraní varlata. U koček se musí otevřít břišní stěna, následuje odstranění vaječníků a dělohy. Obě varianty jsou dnes standardním výkonem a provádí je většina veterinářů. 

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *