|

Nejlepší přepravka pro psa do auta, do letadla a na kolo

Čas svátků se blíží a s nimi také čas dovolených a výletů. Všichni zarputilí pejskaři řeší, jak bezpečně přepravit i svého čtyřnohého miláčka. Ideální volbou je přepravka pro psa. Jenže s tím nastává problém, jak vybrat tu správnou a nejlepší přepravku? S tím vám poradíme právě tady.

Výběr nejlepších přepravek a boxů

Pro psy a kočky do 6 kg

Trixie Capri I.

Přepravka pro psa a kočku, vhodná pro malá plemena do 6kg, modrá barva, materiál: plast, rozměry: 32×31×48cm, úchyt pro nošení v ruce.

Pro psy a kočky do 8 kg

FERPLAST Atlas 20

Přepravka pro psa a kočku, vhodná pro malá plemena do 8kg, černá a modrá barva, materiál: plast, rozměry: 37×58×32cm, úchyt pro nošení v ruce.

Střední a velká plemena do 50kg

Trixie Gulliver 7

Přepravka pro psa vhodná pro středně velká plemena a velká plemena do 50kg, šedá barva, materiál: plast a kov, rozměry: 75×73×104cm, úchyt pro nošení v ruce.

Tommi SirioTommi Sirio
Plastová přepravka vhodná pro menší psy. Zaoblené madlo se pohodlně drží, dvířka jsou vybavena bezpečnostním uzamykáním. Přepravka se snadno skládá i čistí, rozměry: 50 × 31 × 34 cm.
Přejít do obchodu
Drátěná klec KarlieDrátěná klec Karlie
Klec vhodná pro cestování se psem všech velikostí, z kovu a plastu, s úchytem pro snadné přenášení. Klec se navíc snadno udržuje. Její rozměry jsou 109 × 70 × 76 cm.
Přejít do obchodu
Transportní box Capri IITransportní box Capri II
Box s rukojetí, větracími štěrbinami a odklápěnými otvory na vrchu přepravky. Box je možné připevnit bezpečnostním pásem k sedačce auta. Rozměry: 37 × 34 × 55 cm.
Přejít do obchodu
Box Vari Kennel SkyBox Vari Kennel Sky
Bezpečná přepravka, která je schválená i mnoha leteckými společnostmi. Je pevná a stabilní, má větrací mřížky a dvířka mají bezpečné zamykání. Rozměry: 82 × 56 × 58 cm.
Přejít do obchodu
Klec Double DoorKlec Double Door
Rozložitelná klec z pevného kovu se spodní vanou s pozinkovanou úpravou. Vanu lze pro snadné čištění vyjmout. Klec má dvoje dvířka a bezpečné rukojeti. Nabízena ve více velikostech.
Přejít do obchodu

Jak bezpečně přepravit psa v autě?

Pokud se chystáte na výlet autem se svým pejskem, nastává otázka, kam s ním. Mnozí majitelé psů neřeší, jak své mazlíčky správně a hlavně bezpečně převážet. Často na silnicích vídáme roztomilé pejsky, sedící na klíně řidiče, nebo na místě spolujezdce. Mějte na paměti, že mazlíček by rozhodně neměl být na volno.  A to ani na zadním sedadle, dokonce ani v kufru. Během jízdy může rozptylovat řidiče. Dokonce se může stát nebezpečným nekontrolovatelným „nákladem“ při dopravní nehodě. Crash testy dokázaly, že pokud narazíte se svým vozem v rychlosti 40 km/h, hmotnost psa se zvýší až o 40 krát. Navíc vám za nezajištěného psa v autě při jízdě hrozí několika tisícová pokuta. A to jen na území České republiky. 

Jak bezpečně přepravit psa během jízdy? Nejbezpečnější varianta je použití přepravního boxu pro psa. K dostání je hned v několika velikostech, pro čivavy až po argentinské dogy. Při výběru ideálního boxu nešetřete, volte raději kvalitu. Nekvalitní přepravky pro psa mohou totiž nadělat více škody, jak užitku. 

Jak a podle čeho vybrat přepravku pro psa?

Typ

Pokud se rozhodujete pro koupě přepravky pro vašeho psa, určitě natrefíte na celou řadu variant. Ve výběru se můžete rozhodnout podle různých typů přepravek a zvolení takového, který nejvíce odpovídá vašim požadavkům. Následně se můžete rozhodnout podle filtrů, které určí další parametry, které zúží celkovou nabídku nabízených přepravek a boxů pro psy. Co sledovat při výběru ideální přepravky pro psa?

Materiál 

Při výběru bezpečné přepravky pro psa se vyhýbejte zejména kovovým klecím. Ty jsou sice dobrou volbou pro umístění v domácnosti, ale pro převoz v autě jsou nedostačující. Konstrukce klece není dostatečně silná na to, aby vydržela případnou kolizi. Stejně tak není dobré vybírat látkové přepravky a tašky na psy. Každá přepravka na psa pro umístění do auta musí být vyrobena z pevných materiálů, ideální je kombinace tvrzeného plastu a kovu. Vždy se ujistěte, že je vaše vybraná přepravka vhodná pro umístění do auta. 

Velikost

Možná máte pocit, že svému miláčkovi musíte na cestě dopřát dostatek prostoru, aby se mohl pohodně protáhnout a užívat si nejlépe stejného komfortu, jako máte vy na sedadlech. Pokud jde ale o bezpečné převážení psa v autě, s volným prostorem to nepřehánějte. Velikost je dostačující ve chvíli, kdy si v ní pes může pohodlně lehnout a stoupnout. Více místa mohou mít v důsledku dopravní nehody pro psa nepříjemné následky. 

Výběr správné velikosti přepravního boxu docílíte změřením pejskových proporcí. Zjistíte tak minimální rozměry, které by měla psí přepravka splňovat. 

 • Délka zvířete od čenichu po konec ocasu. Pokud má ocas příliš krátký, připočtěte k této délce polovinu délky předních nohou.
 • Výška předních nohou.
 • Šířku v nejširším bodě vynásobte x 2
 • Výška psa měřena v jeho přirozeném postoji po vrch hlavy nebo špičky jeho uší. Podle toho, co je výše.

Dbejte na to, že hlava psa ani špičky uší se nesmí dotýkat vrcholu přepravky.

Pes musí mít vždy dostatek prostoru na to, aby se v přepravce mohl otočit a lehnout si. Přitom daný prostor nesmí být omezující pro jeho natažené přední nohy.

Skladnost

Zejména plastové přepravní boxy pro psy vynikají vysokou skladností. Při umístění na zadní sedadla nebude omezovat ostatní pasažéry, pro jejich kompaktní tvar. Přesto je však uvnitř přepravky zajištěn dostatečný prostor pro vašeho miláčka. Větší psy však doporučujeme přepravovat v zavazadlovém prostoru auta. Mnoho přepravek lze jednoduše složit nebo rozebrat pro případ, kdy je aktuálně nepotřebujete. Tak nezabírá žádné místo v garáži nebo bytě. 

Funkce

Přepravní box musí mít hlavně bezpečnostní funkce, které zajistí optimální připevnění k sedačkám nebo v kufru auta. Každá přepravka musí mít tedy prostor pro připevnění pomocí bezpečnostních pásů. Další funkce už slouží pouze pro pohodlí psa či majitelů. Co dále doporučujeme? 

Váš domácí mazlíček ocení především větrání. Vybírejte takovou přepravku, která má dva průduchy. Zajistíte tak svému pejskovi pohodlný výhled ven a méně stresu z přítomnosti nových zvuků a pachů. 

Všechny přepravní boxy musí být vybavené poutkem pro připnutí k obojku. U plastových přepravek pro delší cestování nesmí chybět uchycení misky na vodu. Ve všech případech se Vám bude hodit, pokud bude Vaše přepravka opatřena dalšími kapsami, kam schováte potřebné vybavení. Myslete i na snadné čištění a jednoduchou dezinfekci přepravky.  

Cena

Cena za přepravku pro psy je ovlivněna mnoha aspekty. Platí se zde za značku, kvalitu a nabízené funkce.  Z hlediska hodnotících kritérií by u vás měla vždy převládat kvalita. Jedná se například o použitý materiál a výsledné výrobní zpracování. Jako indikátor kvality může posloužit samotná  cena, ovšem ne vždy je vyšší cena známkou kvalitního výrobku. Podobnou analogii lze aplikovat na výrobce a značku. Mějte však na paměti, že i levný produkt méně známého výrobce, nebo produkt ze supermarketu, může velmi dobře posloužit danému účelu.

Kde přepravky pro psy používat?

Přepravky pro psy se dají využít pro bezpečnou přepravu vašich domácích mazlíčků v autě i v hromadné dopravě. Pokud máte menší plemeno, stačí vám látková taška, kterou využijete jak v dopravních prostředcích, tak například v nákupním centru nebo na výlety na kole. Pro látkové přepravky je maximální doporučená velikost: 46 cm x 28 cm x 28 cm. U látkových přepravek nebo tašek sledujte doporučené vlastnosti: 

 • Přepravka musí mít vodotěsné dno
 • Musí mít dostatečnou ventilaci (alespoň na dvou stranách by mělo být větrání)
 • Musí být adekvátně zabezpečená/uzavřená např. zipem
 • Pes musí být celý uvnitř a nesmí mu vyčnívat hlava, jak tomu tak u některých tašek bývá
 • určete takovou velikost, kde si pes může sednout, lehnout i stopnout. 

Speciální batoh je další kapitolou pro přepravu vašeho pejska. Jedná se o praktického pomocníka, například do dopravního prostředku. Cestovní batoh pro psa má pevné dno a je uzavíratelný. Bezpečnostní pás s karabinou upevní zvíře proti nechtěnému vypadnutí. Samozřejmostí těchto batohů je síťovina pro dobrou cirkulaci vzduchu

Jestliže máte většího psa, pak doporučujeme pořídit přepravky z tvrdého materiálu. Spokojit se budete muset s tím, že pejsek bude cestovat v zavazadlovém prostoru nebo na vedlejším sedadle. Zde sledujte, zda je přepravka vyrobena v souladu IATA (International Air Transport Association), to pokud cestujete letadlem nebo při přepravě mazlíčka do cizí země. I u pevných přepravek sledujeme: 

 • Dostatek místa, aby pes mohl bez problémů stát, ležet a být schopen se pohodlně otočit.
 • Přepravka musí být vyrobena z kovu, tvrzeného plastu, masivního dřeva nebo překližky (ne všechny společnosti přijmou dřevěné např. Air France a KLM)
 • Spodek přepravky musí být pevný a nepropustný
 • Je třeba speciální zámek s pinem

Přepravka na palubu letadla

Máte v plánu podniknout cestu se svým psem letadlem? Pak jej musíte převážet v přepravce. U tohoto způsobu přepravy doporučujeme sledovat hlavně podmínky přepravy zvířat. Každá společnost má své vlastní přísné restrikce toho, jakou přepravku si s sebou do letadla můžete vzít. V prvé řadě je třeba brát v potaz, že velcí psy se nedostanou téměř nikdy do kabiny, ti vždy musí cestovat v zavazadlovém prostoru. Naopak menší psy mohou ve správné přepravce cestovat dokonce s vámi (čili v kabině).

Tašky pro psy do letadla

Abyste se ujistili, že vaše taška na psa je určena i pro cestování na palubě letadla, přečtěte si pro jistotu vlastní podmínky vaší vybrané letecké společnosti. Obecně však platí, že nezáleží na tom, zda je přepravka látková nebo z tvrdého materiálu. Důležitou roli hraje velikost. Taška se musí vejít pod sedadlo před vámi. Do kabiny je nejlepší brát látkové přepravky. Jsou foremné a méně se hledí na rozměry. 

 • Pro přepravky z tvrdého materiálu je maximální doporučená velikost: 44 cm x 30 cm x 19 cm
 • Pro látkové přepravky je maximální doporučená velikost: 46 cm x 28 cm x 28 cm

Další požadavky:

 • Přepravka musí mít vodotěsné dno
 • Musí mít dostatečnou ventilaci (alespoň na dvou stranách by mělo být větrání)
 • Musí být adekvátně zabezpečená/uzavřená např. zipem
 • Pes musí být celý uvnitř a nesmí mu vyčnívat hlava, jak tomu tak u některých tašek bývá

Přepravky pro psy do letadla

Větší psi je nutné umístit do přepravky z tvrdého materiálu. Větší plemena cestují vždy v zavazadlovém prostoru. I zde dodržte předpisy a parametry přepravky. Kvalitní přepravky zajistí maximální bezpečí a pohodlí vašeho psa. V zásadě jediná věc, o kterou se vy musíte starat je, zdali byla přepravka vyrobena v souladu IATA (International Air Transport Association).

Karlie Přepravka

Karlie Přepravka

S certifikací

Osvědčená přepravka pro psa a kočky, která se prodává ve 4 variantách, takže ji pořídíte pro malé psíky a kočky, ale i třeba pro větší plemena do 35 kg. Úchyt pro nošení v ruce, snadná údržba, větrací otvory, odnímatelná podlaha, kovová dvířka, bezpečnostní zámek a certifikace do letadla

Další požadavky:

 • Pes musí mít v přepravce dostatek místa, aby mohl stát, ležet a být schopen se pohodlně otočit.
 • Přepravka musí být vyrobena z kovu, tvrzeného plastu, masivního dřeva nebo překližky (ne všechny společnosti přijmou dřevěné např. Air France a KLM)
 • Spodek přepravky musí být pevný a nepropustný
 • Je třeba speciální zámek s pinem

Košíky na kolo

Jestliže často a rádi jezdíte na kole, pak určitě vezměte na výlet i svého pejska. Ne každé plemeno zvládne uběhnout to, co vy ujedete na kole. Proto u malých psů doporučujeme pořízení košíku na kolo. Ve světě přepravek na kolo máte na výběr z několika variant. Nejpoužívanější jsou však přepravky připevňující se na řidítka nebo na nosič. 

Přepravka na kola je většinou vyrobena z odolného nylonu s pevným dnem. Některé mohou nabízet možnost uzavření celého boxu, u jiných pouze karabinu a pás pro bezpečné upevnění mazlíčka. Záleží jen na vás, kterému typu dáte přednost.

U přepravky na kolo doporučujeme tyto parametry: 

 • Možnost připnutí pejska vodítkem
 • Možnost zavřít přepravku
 • Postranní kapsy pro drobnosti 
 • Multifunkčnost – některé přepravky umožňují použití i jako běžné tašky n a psa. Stačí tašku odejmout z kola a pokračovat v procházce. 

Skládací boudy a přepravky

Skvělou volbou pro ty, kteří využívají přepravní boxy pro psy jen občas, jsou skládací boudy a přepravky. Ty vynikají svou flexibilitou, mobilitou  a hlavně, skladností. Je možné je na libovolném místě nekomplikovaně a rychle složit i rozložit. Díky tomu bude mít Váš pes své oblíbené místečko vždy s sebou. Pokud si pejsek na skládací boudu zvykne, můžete ji umístit i ve svém bytě. Poskytne tak psovi útočiště a možnost nerušeného odpočinku. 

Tipy, jak cestovat se psem

Možná máte vedle sebe psího parťáka, se kterým můžete bez starostí vyrazit do města, vydat se do přírody, projet si svou oblíbenou cyklostezku nebo si užít radovánky u moře. Možná jste si pořídili štěňátko, které se všechny aktivity s vámi musí teprve naučit. 

Ať už je to tak či onak, jako majitel je vám jasné, že se psem se mnohé mění. Spoustu věcí musíte brát při cestování v potaz, ale ničeho se na cestách nemusíte vzdávat. Protože se dají bez problémů dělat společně. Podívejte se, jaké možnosti se vám nabízejí a na co se připravit.

TIP

Vydáváte se na delší cestu nebo se chcete dozvědět pár užitečných tipů pro cestování se zvířaty? Podívejte se na náš článek, jak cestovat se psem, ve kterém najdete pár šikovných rad a postřehů k nezaplacení.

Bezpečnost přepravy psů

Cestování se psem vyžaduje vždy trochu toho plánování dopředu. Pokud cestujete vlastním autem, stačí vám vybrat vhodnou cestovní tašku nebo cestovní přepravku. Jestliže cestujete veřejnou dopravou, zjistěte si, jaká pro danou přepravu platí pravidla. Každá společnost má vlastní předpisy, které jako pasažér se zvířetem musíte splňovat. Především jde o to, aby při cestování nedošlo k ohrožení zdraví či života vašeho mazlíčka, ani nikoho jiného. V odstavcích o něco níže vám poradíme, jak bezpečně cestovat s pejskem v různých dopravních prostředcích a na co si vždy musíte dát pozor.

Cestovní nevolnost

Cestovní nevolnost, lékařsky řečeno kynetóza u psů, je podobná té naší. Projevy mohou být lehké i těžší. Jak zjistíte, že psovi nedělá jízda dobře? Začne rychle dýchat, výrazněji slintat, zívat, má neklidné chování. V horším případě se může projevit dávení až zvracení. 

Je dobré, naučit psa cestování od malička. Začněte krátkými vzdálenostmi a při cestě ho uklidňujte. Po cestě mu dejte pamlsek a pochvalte ho. Pejsek by měl cestovat s prázdným žaludkem a v autě by neměl být žádný zdroj silného zápachu (cigaretový kouř, vůně do auta). Čerstvý vzduch nevolnost mírní. Vážnější příznaky kinetózy konzultujte s veterinářem. Existují léky, které cestovní nevolnost u psů potlačují.

Přehřátí a pitný režim 

Přehřátí je rizikové hlavně v letních měsících. Neobjevuje se až tak často při jízdě, kdy běží klimatizace nebo jsou otevřená okénka. Rizikové jsou situace, kdy zastavíte a necháte vůz na slunci. Tehdy se může teplota uvnitř vyšplhat až na 70 °C! Otevření bočních okének vzduch uvnitř auta ochladí jen minimálně. Pokud už musíte pejska uvnitř auta nechat, zaparkujte auto ve stínu. Okénka rozhodně stáhněte a hlavně dobu, kdy je pes v autě, zkraťte na co nejnutnější minimum. V létě může být i malá chvilka v rozpáleném autě pro vašeho psa života ohrožující. Na delších trasách dbejte na pitný režim psa. 

Na co při přepravě psa nezapomenout?

Pokud pes necestuje až tak často, může pro něj být výlet stresující. Pamatujte tak vždy na jeho pohodlí. Při jízdě autem dělejte psovi zastávky na kratší procházku, hru a vyvenčení a pak zase pokračujte v jízdě. V hromadné dopravě příliš pohybu psovi nenabídnete.  Dopravní prostředky navíc často mívají poměrně přísná nařízení přepravy zvířat, kvůli kterým může být cestování pro vašeho psa značně nepříjemné. Proto dbejte zvýšené pozornosti na přepravku, kterou psovi pořizujete. Nezapomeňte ji vybavit dekou, ideálně tou, kterou pejsek používá doma. Vždy berte ohledy na jeho pohodlí a dejte přednost způsobu, který pro něj bude nejpříjemnější.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *