Nejčastější omyly o psích parazitech

Kliste A Pes

Máte doma chlupatého kamaráda a na veterině vám řekli, že je třeba psa pravidelně odčervovat a chránit ho před blechami, klíšťaty a dalšími parazity. V sezóně vám to přijde jako samozřejmost, po zbytek roku je to ale zbytečné. Nebo ne?

Paraziti útočí na naše mazlíčky

Výskyt parazitů je u psů poměrně běžný, stejně tak u koček. Parazity dělíme do dvou skupin na vnitřní a vnější. Mezi vnitřní parazity, které označujeme také jako endoparazity, patří nejčastěji červi – tasemnice a škrkavky a ochranou proti nim jsou antiparazitika pro psy v tabletách nebo pastách. Vnější parazité (ektoparazité) jsou klíšťata, blechy a roztoči.

Kontrola Mazlicka
Zdroj: Pexels.com

Jaké omyly kolem parazitů kolují?

Vnější parazity ohrožují jak naše chlupaté kamarády, tak nás samotné. Blechy a klíšťata přenáší nejrůznější choroby stejně jako třeba komáři, my si to ale mnohdy neuvědomuje. Prevence před napadením parazity tak je základem péče o naše mazlíčky.

Omyl číslo jedna: Psí blechy na člověka nejdou

Blechy sice preferují zvířecí kůži, když ale potřebují potravu, kterou je krev, klidně napadnou i člověka. Důsledným používáním vhodných veterinárních antiparazitik tak chráníte nejen pejska, ale i sami sebe.

Víte, že antiparazitika pro psy mohou mít různou podobu? Na trhu jsou totiž antiparazitika pro psy v pipetách, obojky pro psy i přírodní antiparazitika pro psy, která jsou zcela bezpečná a vhodná i pro alergické psy.

Omyl číslo dva: Když psa jednou odblešíte, máte vystaráno

Další z nejčastějších omylů. Když psa napadnou blechy a vy se jich použitím vhodných přípravků zbavíte, jde jen o dočasné řešení. S největší pravděpodobností se v dalších týdnech nebo měsících s blechami zase budete potýkat. Dojde totiž k vylíhnutí vývojových stádií blech a celé to začne nanovo.

Aby blechy, které napadnou pejska nezamořily i váš dům, aplikujte antiparazitika pravidelně. Obojky chrání zvíře po několik měsíců, spot-on pipety se třeba aplikovat opakovaně v měsíčních intervalech.

Náš tip: Když už odblešíte pejska, důkladně vysajte koberce a pohovky, vytřete podlahy, vyčistěte pelíšek. Tam všude se mohou blechy a jejich vývojová stádia uchytit.

Omyl číslo tři: Blechy útočí jen v sezóně

Ani to není pravda. S blechami se můžete potýkat po celý rok. Na zvířeti najdete jen dospělé blechy, ty ale produkují vajíčka, která pak pejsek trousí kolem sebe. Uchytí se v koberci i sedačce, když se vylíhnou, zase mohou psa zablešit.

Omyl číslo čtyři: Antiparazitika proti klíšťatům stačí použít až s objeveným klíštětem

Naopak! Když použijete antiparazitika až ve chvíli, kdy se objeví, zvýšíte riziko přenosu infekčních onemocnění z parazitů. 

Víte, že ani klíšťata už nejsou tak úplně sezónní záležitostí? Z toho vyplývá, že antiparazitika proti klíšťatům je třeba používat pravidelně, stejně jako u blech. 

Náš tip: Když použijete antiparazitika s repelentním účinkem, mnohdy nedojde ani k uchycení klíštěte a vy si ušetříte starosti.

Omyl číslo pět: Pro psa i kočku můžu použít stejné antiparazitikum

Pozor, to neplatí vždy. Některé antiparazitární přípravky jsou určeny výhradně pro psy, jiné pro kočky, dávejte si tak pozor na typ přípravku.

Víte, že na trhu najdete i antiparazitika pro štěňata?

Omyl číslo šest: Domácí zvířata parazité neohrožují

I mazlíčky, kteří žijí doma, je třeba chránit proti parazitům. Vajíčka blech snadno doneseme na oblečení, vajíčka červů zase mohou být v hlíně, kterou přineseme na botách. I domácí psy a kočky tak je třeba pravidelně ošetřovat proti vnějším parazitům a odčervovat minimálně každého čtvrt roku.

Omyl číslo sedm: Vnější parazité zvíře neohrožují

Vnější parazité jsou nejen nepříjemní, ale taky nebezpeční. Mohou přenášet různé nemoci. 

  • Mezi nejčastější nemoci přenášené klíšťaty patří třeba klíšťová encefalitida, lymská borelióza nebo babezióza.
  • Blechy mohou přenášet vývojová stádia tasemnice, nepříjemná je i alergie na bleší kousnutí.
  • Komáři mohou stát za podkožní dirofilarózou nebo srdeční dirofilarózou (tzv. srdeční červivostí).
Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *