Bernský salašnický pes (Berner Sennenhund) – obr s velkým srdcem

Bernský Salašnický Pes

Ten upřímný, láskyplný pohled, mírná povaha a nezaměnitelná trikolora na jemné chlupaté srsti, vás doslova ohromí. Bernský salašnický pes je velmi oblíbené plemeno, které si pořizují lidé milující velká plemena psů. Plánujete pořízení bernského salašnického psa? Prozradíme vám jeho povahu i vlastnosti. 

Bernský salašnický pes pochází ze Švýcarska

Mezi nejpopulárnější psí velká plemena psů jednoznačně řadíme bernského salašnického psa. Lidé ho milují pro svůj krásný vzhled, inteligenci a hravou povahu. Ačkoliv byl pes dříve používaný pro práci, v poslední době se stal především oblíbeným společníkem a krásným domácím mazlíčkem.  

Historie tohoto plemena je velmi stará. Přirozeně se vyvíjelo po dlouhá staletí v prostředí alpských pastevců a farmářů. Udává se, že jeho historii lze vysledovat až do 17. století, ale podobné rysy psů museli místní obyvatelé alpských zemí využívat už ve starověku. Za předky tohoto plemene můžeme považovat psy z 18. století. V polovině 19. století se už objevuje název „bernský horský pes“. Velmi roztomilým a cenným dokladem o historii plemene je obraz Benno Adama z roku 1862, který právě tohoto psa se štěňaty zachycuje – ovšem ještě ne v dnešních ikonických barvách, kterém dominuje černá srst.

Tehdy se jednalo o velmi účelové psy, kteří pomáhali s horským způsobem obživy. Díky své statné povaze se často stávali strážci farem, byli cvičeni pro shánění ovčích stád a skotu. Byl také nenahraditelným psím kamarádem. Lidé je používali jako „sýrové psy.“ To proto, že se hojně využívali k tažení vozíků s mlékem a zralými sýry do sýráren, či na trhy. Pes měl všestranné využití a tak byl nepostradatelný pro své páníčky v mnoha směrech.

První výstavní psi se začali na soutěžích v Bernu objevovat už kolem roku 1900. Odkud také odvozen jejich název. V roce 1907 vznikl první chovatelský klub. Zachoval se registr čistokrevných psů, který v zakladatelské generaci současných chovatelských linií ukazoval v roce 1910 celkem 107 registrovaných jedinců. Také už v roce 1937 vznikl chovatelský klub ve Spojených státech.

Jeho atraktivní vzhled je nepřehlédnutelný 

Bernsky Salasnicky Pes Obri Krasavec

Berňák je svou povahou, ale také zajímavým vzhledem, vítaným hostem u všech, kteří milují psy. Charakteristickým rysem je jeho tříbarevnost. Hlavní část bývá černá, rozprostírající se nad krkem, trupem, hlavou a ocasem. Bílá lysina putuje od čela směrem k tlamě, maximálně ke koutkům rtů. Bílá zvýrazňuje i prsní kříž, tlapky a špičku ocasu. Hnědé znaky jsou pak patrné na tvářích, nohou i jako lemování kolem bílých chlupů na hrudi. Přecházející barvy dávají vzniknout zajímavým akcentům a dotvářejí jejich atraktivní tříbarevnost. Pro bernského salašnického psa jsou typické hnědočervené skvrny nad očima.

Výborný rodinný společník 

Jestliže máte oblibu ve větších psech a potrpíte si na chlupáče, bernský salašnický pes bude tou ideální volbou pro vás. Je to mazel, který bude rád dělat společnost všem členům vaší domácnosti. S oddanou trpělivostí, láskou a něhou. Jedná se totiž o rodinného společníka, který miluje děti a ačkoliv je velký, i k těm nejmenším dětem se chová velmi opatrně a něžně. Berňák je vyrovnaný a klidný pes, nevyvede ho z míry ani bujaré skotačení malých nezbedů. 

Naopak. K dětem si velmi rychle vybuduje silné obranářské pouto. Ale i zde je nutné být vždy na pozoru. I přes jeho vysoký práh bolesti a neskutečnou trpělivost mu mohou pro něj v nepříjemných situacích prasknout nervy, a tak by měly být všechny společné aktivity mezi psem a dětmi pod dozorem dospělých. Děti zkrátka musí vědět, jak se k pejskovi chovat, aby nedošlo k nevhodným situacím. Většinou se ale tento kliďas nekomfortním zónám vyhýbá a raději odchází do ústraní a konflikty rozhodně nevyhledává. 

Opravdový celoživotní kamarád

Bernsky Salasnicky Pes Pritel

Bernský salašnický pes svou rodinu miluje nadevše. Strašně rád tráví čas se svou „smečkou.“ Bude slastně přimhuřovat oči u drbání kožíšku v pohodlí domova a s nadšeným elánem poběží za dětmi na zahradu, kde s nimi bude skotačit a vymýšlet nejrůznější hry. Kromě lásky a pozornosti však toto plemeno také vyžaduje i dostatek pohybu. Dlouhé procházky by tak měly být samozřejmostí, zvláště pokud máte malou zahrádku. V žádném případě psa nezavírejte do kotce. Zde by neměl možnost vybití energie. Může být celoročně chován venku, jelikož má hustý kožich, který jej chrání před nepříznivým počasím. To ale neznamená, že bude venku za každou cenu spokojený. Potřebuje totiž vaši péči, lásku a přítomnost.

Inteligentní umělec

Berňák je přesně ten typ psa, který doslova miluje nejrůznější hry. Pro svou pohodu a vyrovnanost kromě pohybu vyžaduje i zaměstnání hlavičky. Pořiďte mu proto nejrůznější hračky a hlavolamy, nebojte se ho zapojovat do vašich aktivit. Miluje hledání předmětů, zamiluje si vaše oblíbené denní aktivity, při kterých vám bude aktivně nápomocný. Výchova tohoto plemene není vůbec náročná. Jedná se o zcela přizpůsobivého psa se smyslem rychlého chápání a snadného zapamatování. Vaši pozornost si užívá a miluje chvíle strávené s vámi. Navíc se vždy snaží udělat své pány šťastnější, a tak s láskou udělá, co vám na očích uvidí. Trocha důslednosti se ale při výchově neztratí.

Parťák na procházky i spí sporty

Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně velké plemeno, jeho aktivita a životní elán vás budou možná zas a znovu překvapovat. Berňák potřebuje ke svému štěstí opravdu dostatek pohybu. Bude milovat dlouhé procházky s vámi a vašimi přáteli. Oblíbí si jak toulky přírodou, tak procházky po městě. Běh s páníčkem po bohu nebo aktivní sportovní vyžití při cyklistických výpravách bude tou pravou volbou pro berňáka. Ocení také dostatek prostoru na zahradě. Díky své velikosti a velké dávce energie rozhodně není vhodný do bytu. Jako většina velkých plemen hrozí v pokročilejším věku problémy s pohybovým aparátem. Skákání, chůze ze schodů či jiné nárazové pohyby v nadměrné míře násobí potencionalitu vzniku problému s DKK aj.

Zajímavým umem tohoto plemene je vynikající schopnost vyhledávání lidi v lavinách, takže můžeme říci, že jde o takovou menší verzi bernardýna. Proto je dobré se psem hrát nejrůznější hry na schovávanou, ať už s vámi nebo s jeho oblíbenými hračkami. Přirozenou cestou psa unavíte a probudíte v něm jeho vrozenou vlastnost, kterou si oblíbí i vaše děti a stanou se tak se psem nerozlučnou partou.

Ochranáře z něj asi neuděláte

Bernese Mountain Dog 67266 640

Majestátná postava, velká hlava, silné tělo. Na toto plemeno je radost se dívat. Velká a silná postava za plotem může vzbuzovat respekt. Není se čemu divit, však se jedná o statného psa. I přes svou velikost však z tohoto chlupáče příliš aktivní hlídač nebude. Má totiž strašně rád lidskou společnost a chová se velmi přátelsky i k cizím lidem. Nevítaného hosta nebo zloděje přivítá s radostí a mávajícím ocasem. Ale to neznamená, že při blížící se hrozbě vás nechá na holičkách. Opatrně na jeho přirozený obranářský instinkt. Ten když se probudí, může vetřelce nemile překvapit. To se ale nestává často. Hlavním zájmem tohoto hafana je totiž zajistit rodině bezpečné a příjemné útočiště. Své majitele však umí náležitě bránit. 

Jak pečovat o bernského salašnického psa

Bernský salašnický pes je na první pohled huňáč s hustou srstí. To proto jej také milujeme! Ale o srst je nutné pravidelně pečovat. Pořiďte si vhodný kartáč pro odstranění starých chlupů. Vyčesávání se stane vaším každodenním oblíbeným rituálem, při kterém psovi dáte potřebnou pozornost a péči, kterou tolik miluje. navíc odstraníte také nečistoty, které zapříčiňují vznik dredů, které by se jinak musely odstranit radikální cestou. Hlavně na jaře a na podzim pes líná a kartáčování je nutné i několikrát za den. Pozor na péči během léta. Hustá srst může psa v letních horkých dnech hodně hřát a tak mu musíme poskytnout chladné stinné místo a dostatek vody. 

Toto plemeno velmi trpí na dysplazii kyčelních kloubů (DKK). Bernští salašničtí psi jsou na toto onemocnění obzvláště náchylní. „Berňáky“ mohou potrápit i nejrůznější srdeční onemocnění a výskyt epilepsie. Je opravdu klíčové vybírat jedince z kvalitní chovatelské stanice, kde se snaží snížit výskyt dědičných onemocnění. O zdraví psa je nutné pečovat už od štěňátka, kdy doporučujeme kupovat kvalitní krmivo pro rychle rostoucí štěňata s obsahem chondroitinu a glukosaminu, chránící klouby a posilují kosti psa. Psovi je dobré podávat jako doplněk stravy kloubní výživu pro předcházení zdravotních potíží. 

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *