|

Pes vhodný k dětem: 7 nejlepších psích plemen a kterým se raději vyhnout

dítě se psem

Chtěli byste si pořídit pejska? Váháte, zda jde o vhodný krok vzhledem k nízkému věku vašich dětí? Nebo vás snad o pořízení chlupatého kamaráda prosí přímo vaše ratolest s příslibem, že se o mazlíčka zodpovědně postará? V obou případech je nutné rozhodnutí pečlivě zvážit. Stejně důležitý je i výběr konkrétního psího plemene. Pro ulehčení vašeho rozhodování jsme vybrali 7 psích plemen, která jsou vhodná pro soužití s dětmi – od plenek až k dospělosti.

Proč přemýšlet o výběru vhodného psího plemene k dětem?

Troufáme si tvrdit, že pokud je pes přátelský a vycvičený, bude s dětmi vycházet bez ohledu na jeho rodový původ a zařazení. I napříč jednou psí rasou je možné narazit na vícero psích povah. Věnujete-li pejskovi dostatečnou péči a čas při výcviku, můžete si do rodiny pořídit jakéhokoli pejska. Existují však plemena, která mají tendenci být přátelštější a jejich výcvik je zpravidla snazší. Na taková plemena se v článku zaměříme.

Pes, kterého pořídíte k dětem, by měl být klidné povahy a leccos vydržet. Nenechat se podráždit nekoordinovanými doteky malého dítěte a nevystartovat, když mu někdo sáhne na jeho psí hračku nebo na jídlo. Ačkoliv je důležité učit děti, jak se správně chovat ke zvířatům (netahat za ocas, uši apod.), od malého batolete nemůžete očekávat, že se ke zvířeti bude chovat s největší jemností a vědomým respektem – samo se základní pohyby teprve učí. Bude se k vašemu pejskovi chovat spíše jako k čtyřnohému sourozenci, bude se ho snažit objímat a projevovat lásku tak, jako ji projevuje vám. Váš pes musí mít ty největší předpoklady k tomu, aby nemotorné zacházení zvládnul a vnímal je spíše jako hru, než jako provokaci.

Otázky při výběru vhodného psa k dětem

Ať už máte děti nebo ne, pořízení čtyřnohého miláčka by vždy mělo proběhnout až po pečlivé úvaze. Pokud jste rodičem dítěte, které si ze všeho nejvíc na světě přeje štěňátko a v rámci vašeho přesvědčování vám naslibuje hory doly – a tedy i to, že veškerou péči o mazlíčka obstará samo, rozhodně na to nespoléhejte. Péče o psa sice může být pro dítě skvělým způsobem, jak se naučit zodpovědnosti a starostlivosti o živou bytost, ale reálná odpovědnost za mazlíčka a jeho výcvik bude stejně ležet na vašich bedrech. Samozřejmě záleží i na věku vašeho dítěte. Pokud máte doma teenagera, určitě mu můžete přenechat více zodpovědnosti než šestiletému dítěti.

Pokud jste rozhodnuti, že pejska v domácnosti chcete jak vy, tak celá vaše rodina, ujistěte se, že jste si položili následující otázky a adekvátně jste na ně odpověděli:

  1. Netrpí někdo v rodině alergií na psy?
  2. Stíháte s přehledem péči o děti a máte kapacitu i na plnohodnotnou péči o pejska?
  3. Jak náročné je dané plemeno na péči a výchovu? (Časově i finančně)
  4. Jak jsou vaše děti staré? Snese pes nemotorné pohyby batolete? A snese vaše dítě vaši pozornost roztříštěnou mezi něj a nového pejska?
  5. Chcete pejska pro sebe nebo hlavně pro dítě?
  6. Máte i jiné domácí mazlíčky, se kterými bude muset pes vycházet?
  7. Žijete v domku se zahradou nebo v malém bytě? Jak velkého psa si můžete dovolit vzhledem k zázemí, které mu jste schopni poskytnout?
dítě venčí psa

Jak jste na otázky odpověděli? Přišli jste na nějaké překážky, které vám v pořízení psa brání? Nebo je všechno v pořádku a vy se teď můžete soustředit na plemeno, které je k dětem vhodné? S vědomím vašich odpovědí si teď pojďme projít konkrétní psí plemena s těmi nejlepšími předpoklady pro pohodové soužití s dětmi.

7 psích plemen vhodných k dětem

1. Zlatý retrívr

Zlatý retrívr je oblíbeným plemenem téměř do každé situace. Toto plemeno je volbou číslo jedna třeba i ke koním, oddaně asistuje nevidomým a perfektně padne do rodiny plné dětí. Zlatí retrívři jsou sebevědomí, inteligentní a velmi přátelští jak k lidem, tak k ostatním zvířatům. Díky své inteligenci se učí nové věci velmi rychle a to vám výrazně zjednoduší jejich výcvik. Pokud věnujete výcviku zlatého retrívra dostatek času, můžete si vychovat naprosto oddaného, na slovo poslušného parťáka. Retrívři jsou navíc velmi trpěliví, což z nich dělá perfektní kámoše i pro ty nejmenší děti.Zlatí retrívři bývají velmi energičtí a rádi si hrají, což vaše děti jistě ocení, ale pokud nemáte pro pejska dostatečně velké zázemí (ideálně dům se zahradou), vybírejte raději menší – více gaučová plemena. Péči si pak vyžaduje také jejich delší zlatá srst.

2. Labradorský retrívr

Labradorský retrívr disponuje podobnými vlastnostmi jako retrívr zlatý. Je nadmíru přátelský, inteligentní a trpělivý. Vaše děti si jistě oblíbí jeho energickou a hravou povahu, kterou nejlépe uplatní v aktivně založené rodině s velkým zázemím. Ve srovnání se zlatým retrívrem je labrador méně náročný na péči o srst, což oceníte především při soužití v bytě. Pelichat ale může stejně, jako každé jiné plemeno a tak se vyčesávání labradora stejně nevyhnete. 

Labrador je označován za “psí popelnici”. Sní v podstatě cokoliv mu dáte. Nevyhýbá se ani ovoci a zelenině. S chutí si dá granule, buřta ale i okurku nebo jablko. Má sklon k obezitě a následně může trpět bolestí a nemocemi kyčlí. Pokud si takového psa pořídíte k dětem, dbejte na to, aby mu nepodstrkovali nevhodné laskominy, které by mu mohly ublížit.

3. Irský setr

Irský setr je pes krásný, elegantní a velmi temperamentní. Je také hravý a umí být velmi oddaným společníkem. Díky tomu, že do jeho vlastností nepatří agresivita, je skvělým plemenem k dětem i jiným zvířatům. Pokud si irského setra pořídíte, počítejte s tím, že bude vyžadovat každodenní venčení (to samozřejmě potřebují všichni psi, ovšem setr to má trochu jinak). Pokud si představujete kolečko kolem paneláku, rychle na něj zapomeňte. Irský setr bude potřebovat dlouhé procházky, třeba i několik kilometrů denně. Ideální řešení v případě, že máte doma líné puberťáky, které nemůžete dostat od počítače či tabletu. V přírodě však dávejte pozor, zda se v okolí neobjeví divoká zvěř. Pak by se mohly projevit lovecké instinkty tohoto plemene a vás by čekalo náročné “nahánění” psa, který rázem i přes dobrou výchovu ztratí rozum a poběží za “škodnou”. Irský setr je velmi radostný a hravý pes, proto je ideální i k menším dětem. Při hrách na zahradě jim bude věrným parťákem. Holčičky jistě ocení možnost vyčesávat setrovi srst, která je delší, lesklá, odolná vůči vodě a má krásnou mahagonovou barvu.

4. Maďarský ohař krátkosrstý

Velmi podobným typem psa, jako je irský setr, je i maďarský krátkosrstý ohař. Tito psi jsou velmi živí, hraví a veselí. Mají velkou chuť do života a nesnáší dlouhodobé zahálení na gauči. Pokud si maďarského ohaře pořídíte, počítejte s velkým výdejem své energie, ať už budete chodit na dlouhé procházky, nebo s  ním dokonce běhat. Vhodnější než do bytu je na zahradu, kde může celé hodiny vesele dovádět s vašimi dětmi. 

K dětem je maďarský ohař velmi vhodný. Jeho povaha je přítulná, ale nesnáší hrubé zacházení. U maličkých dětí proto dbejte na to, aby psa netahaly, neštípaly nebo se jiným způsobem nepokoušely o hru, kterou by pes nemusel přijmout. Je to ale spíš pouze kvůli tomu, aby si pak od dětí zbytečně nedržel odstup. Maďarský ohař neumí být agresivní, takže se nemusíte bát, že by na dítě zaútočil. (Samozřejmě každý pes je jiný a nikdo vám nezaručí, že nemůže dojít k výjimce. Jsou psi, kteří i přes bolest na dítě nezaútočí, ale jsou i takoví, kteří se oženou a “cvaknou”. Nekousnou, ale jejich varovný stisk i tak může bolet a dítě vystrašit). 

5. Border kolie

Border kolie jsou v současné době poměrně populární psi. Hodí se jak do bytu, tak do domu se zahradou. Vhodné jsou k dětem i k ostatním zvířatům, ovšem jen za předpokladu, že dostaly tu správnou výchovu. Border kolie je vhodné pořizovat od štěněte, socializovat je a od malička učit společnosti dětí i ostatních zvířat. Jedná se o psa pasteveckého a tzv. “naháněče”. Proto mu bude dobře na farmě nebo na statku. Jeho pastevecké vlohy ale mohou být i nevýhodou. Pokud mu včas neukážete, kde je jeho místo, může začít nahánět vaše děti, nebo ostatní zvířata v domácnosti. Border kolie bude náročná na váš čas – bude si chtít hrát, venčit, házet hračky a aportovat. Díky tomu ale může být skvělým společníkem vašim dětem, které budou mít čas se mu více věnovat, dovádět s ním a učit ho “psí kusy”. Borderák vám bude skvělým společníkem i pro dlouhé procházky po lese, nebo při běhání. Je sice náročnější ukázat mu, kde jsou jeho hranice, ale o to více radosti vám pak soužití s ním přinese.

6. Bígl

Pro ty, kteří dávají přednost menším psím plemenům, je vhodný třeba bígl. Bígl je menší hravý pes, který je ideální do aktivní rodiny, třeba i s malými dětmi. Tito psi milují lidi a pokud si ho dobře vychováte a zároveň poučíte děti, jak se psem jednat a co mu nedělat, najdou v něm dokonalého parťáka pro své hry, výlety i válení na gauči. Bíglové milují i jídlo. Jsou schopni se kvůli němu naučit třeba i cirkusové kousky. Vaše děti tak mohou trávit dlouhé hodiny, kdy budou bígla učit novým kouskům za pamlsky. 

Vzhledem k tomu, že bíglové byli vychováváni ve smečkách, dělá jim větší společnost dobře. Skvěle se naučí vycházet s dalšími psy nebo jinými zvířaty. Pořídit si je můžete klidně i ke kočkám. Ovšem pozor – provokaci sousedovic koček tolerovat nebudou.

7. Německý boxer

Pokud hledáte plemeno vhodné i k těm nejmenším dětem, neexistuje lepší, než německý boxer. Tito psi milují společnost a děti obzvlášť. Dokážou s nimi hodiny dovádět. Boxeři jsou obecně hravé plemeno a v rodinném kruhu jsou maximálně šťastní. Pokud si boxera pořídíte, připravte se na to, že tak bláznivé nápady, jaké může tento pes mít, jste ještě nezažili. 

Boxer bude milovat hry s dětmi doma i v přírodě. Vhodný je ale i k těm nejmenším. 

Německý boxer totiž umí být doslova “chůva”. K malým dětem se chová jako beránek, nechá si od nich líbit skoro všechno a málokdy se stane, že by se po dítěti ohnal. Pokud se mu něco nelíbí, varuje tichým ale důrazným zavrčením a pokud provokatér nepřestane, boxer se jednoduše zvedne a odejde. Pokud si domů přinesete miminko, očekávejte, že jej boxer bude neustále hlídat, očichávat a kontrolovat. Bude ho zajímat, co je to za podivného tvorečka, který brečí, kňourá a směje se. Reagovat bude možná i ňucháním čumáku a pobízením ke hře, nebo vrtěním ocasu. U spícího miminka se nejspíš uloží a bude ho věrně hlídat, dokud se nevrátíte. 

TIP: Chcete dítěti pořídit domácího mazlíčka, ale na péči o pejska nemáte čas? Podívejte se na přehled nejlepších domácích mazlíčků pro děti napříč všemi druhy.

Psi, kteří k dětem nepatří

I když v nás velká psí plemena mohou vyvolávat obavy (velký zlý pes), pokud hledáte psí plemena k dětem, ta velká patří mezi ta vhodnější. Malí psi jsou totiž značně nervózní, nemají dostatek trpělivosti a často se “oženou”. I na dospělého mohou reagovat stisknutím zoubky, které může bolet. Dítě se navíc snadno vyděsí. Malého psa tedy k dětem raději nepořizujte.

K dětem byste neměli vybírat ani psa, který může mít sklony k agresivitě, být úzkostný nebo bojácný – svůj strach může řešit výpadem proti slabšímu – tedy dítěti. Do rodin s malými dětmi se nedoporučují především jezevčíci, čivavy, Jack Russell teriéři a teriéři obecně. Z velkých plemen byste si pak měli raději rozmyslet německého ovčáka, bulmastifa, rotvajlera nebo huskyho. K dětem bychom určitě nedoporučili ani bitbuly a bulteriéry, dobrmany, akita inu a křížence vlků se psy.

kluk s pejskem

Závěr: Vhodné plemeno k dítěti a hodné dítě k pejskovi

Ať už si vyberete jakékoli psí plemeno, nezapomínejte na dvě důležité věci. Jednak na řádný výcvik pejska, ale zároveň také vhodnou výchovu dítěte vůči zvířeti. Pokud se dítě k psovi chová správným způsobem, nemusíte se obávat útoku ani u méně vhodných plemen. Naopak i ten nejtrpělivější pes může ztratit soudnost a “usměrnit” vaše dítě, pokud mu bude opakovaně ubližovat. Pamatujte proto na jedno základní pravidlo – nikdy nenechávejte děti se psem samotné.

4.5/5 - (167 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *