Jak naučit psa poslušnosti a povelům

jak naučit psa povely

Jak naučit psa cokoliv? To se dozvíte v tomto článku. Pořídili jste si štěňátko a po prvních dnech seznamování a zvykání si na sebe navzájem je čas, abyste pejska začali učit základní poslušnosti, později také povelům. S ohledem na osobnost psa nebo pána to někdy nemusí být lehké, a takový začátečník, který se psy ještě nemá zkušenost, může ve výchově štěněte trošku plavat.

Výcvik však není jen pro štěňátka, rčení „starého psa novým kouskům nenaučíš“ tedy není tak úplně pravdivé, avšak u starších psů je výchova o něco náročnější. Které povely by tedy měl každý pes ovládat, a hlavně – jak ho je naučit? A kterých chyb se pejskaři nejčastěji při výcviku dopouští?

Proč psy a štěňata cokoliv učit?

Každý majitel by si měl být vědom toho, že pes je i přes tisíce let domestikace pořád jen šelma. Domácího miláčka z něj dělá právě správná socializace a výchova, kterou mu může dopřát jen člověk. Pokud jste se rozhodli pro pořízení štěněte nebo i staršího psa, rozhodně jeho výchovu nepodceňujte. Netýká se to jen velkých psů, ale i malých „pokojových“ plemen. Výcvik psa však není jen nezbytná řehole, ale také zábava, která nepochybně vašeho psa příjemně unaví. Vy se tak vyhnete zničenému nábytku nebo rozkousaným botám doma! Povely jako „dej pac“ pak utužují vztah mezi psem a jeho pánem.

Odměny a tresty při učení

Výcvik by měl být pro vás i pro psa pozitivním zážitkem, proto není na místě, abyste jej příliš trestali, zejména fyzické tresty nejsou žádoucí a jejich používání může mít za následek bojácnost, neposlušnost nebo i agresivitu. Při tréninku se řiďte hlavně tempem psa. Stejně jako každý člověk, má i každý pes jinou povahu či míru inteligence. Výcvik tedy přizpůsobte jeho možnostem.

Na některé psy může být půlhodina tréninku, kdežto jiný vydrží i hodinu. Pokud vidíte, že pes již ztrácí pozornost, raději prozatím výcvik ukončete a pokračujte zase jindy. I malé úspěchy nezapomeňte odměňovat, motivujete tím vašeho čtyřnohého kamaráda k další práci a utužujete tak svůj vzájemný vztah. Psi mají od přírody jednu vlastnost – jakousi touhu splnit vůli svého pána. Této vlastnosti při výcviku využijte a psa chvalte a mluvte k němu radostným hlasem plným nadšení. S každou takovou pochvalou bude chtít další, a proto s radostí nový kousek zopakuje.

Jednoznačně nejoblíbenější odměnou pro štěňátka i dospělé psy jsou různé pamlsky. Když si ale představíte, kolik jich při hodině výcviku denně pes zkonzumuje, napadne vás, zda jej třeba nepřekrmujete. Samozřejmě je lepší v této fázi o něco snížit krmnou dávku, ale důležitá je i vhodná volba samotných pamlsků. Vyberte kvalitní dobroty určené přímo k těmto účelům, nekrmte psa ničím, co pro něj není určené. Pro lepší manipulaci si pořiďte pamlskovník.

Někteří doporučují psa při neúspěchu trestat, nicméně to nadělá více škody než užitku a výcvik to může posunout zase o krok zpět. Rázné „ne“ při očividné neposlušnosti je na místě, avšak fyzické tresty nebo zbytečné křičení a nahánění psovi strach nechte raději stranou.

Návody, jak učit psy povelům

Vzhledem k tomu, jak dlouho už je pes nejlepším přítelem člověka, jsou postupy k naučení jednotlivých povelů již léty prověřené a k úspěchu je dobré se jich držet. Každý pes se ale učí jiným tempem a má jiné fyzické i mentální možnosti, proto nemějte obavy, pokud se vám zatím nedaří, zvolněte tempo, chvalte, a brzy se jistě úspěchu dočkáte.

Jak naučit psa sedni?

Jedná se o základní povel, kterým by měl začínat každý výcvik. V první řadě psa oslovte jménem. Poté dejte povel – srozumitelné „sedni“. Jestliže pes stojí, jemně ho při povelu přitlačte u kořene ocasu dolů, aby věděl, co přesně má udělat. Pomoct mu také můžete tím, že si k němu stoupnete natolik blízko, že si bude muset sednout, aby vám viděl do tváře. Další možností je trénink pomocí pamlsku, kdy při pronesení povelu ukážete psovi pamlskem nad čumákem tak, aby si musel sednout, když si jej bude chtít vzít. Při úspěchu vždy chvalte!

Jak naučit psa lehni?

Povel „lehni“ je o něco náročnější a měl by přijít až po úplném zvládnutí „sedni“. Je to z toho důvodu, že při jeho učení budete vycházet z pozice sedu. Když pes sedí, dejte povel „lehni“ a lehce mu natáhněte přední tlapky tak, aby přešel do lehu. Nebo si na pomoc vezměte opět pamlsek, který při udání povelu pomalu umístěte na zem před psa a držte jej tam, dokud si jej nevezme právě v lehu.

Jak naučit psa pac?

Jedná se o trik k utužení vztahu mezi psem a páníčkem. Je poměrně jednoduchý na naučení. Nachystejte si pamlsky, poklekněte k psovi a dejte zřetelný povel „dej pac“. Přitom mu vezměte tlapku na svou dlaň a zvedněte ji. Tento postup několikrát opakujte, dokud jej pes nepochopí a neosvojí si jej.

Jak naučit psa nesmíš?

Povel „fuj“ nebo „nesmíš“ je důležitý proto, aby váš pejsek venku nesežral něco, co by neměl. První možností je, že položíte na zem kousek nějaké potraviny, která není v jeho jídelníčku běžná, a když ji bude chtít sežrat, jemně od ní potáhnete psa pomocí vodítka za pronesení povelu. Tento způsob ale může být problém u mazanějších psů, kteří tento povel budou bez vodítka úspěšně ignorovat, takže bez vodítka jej trénujte až po úplném zvládnutí s ním.

Jak naučit psa zůstaň?

Jedná se o opravdu důležitý povel a je důležité, aby jej pes spolehlivě ovládal. Učte jej po dokonalém zvládnutí „sedni“, ze kterého se vychází. Když pes sedí, řekněte „zůstaň“ a odstupte od psa o pár kroků. Jestliže pes sedí, chvíli vyčkejte a pak jej zavolejte k sobě. Pochvalte jej a při příštím pokusu prodlužte vzdálenost mezi vámi a psem. Když už bude povel ovládat, můžete popojít až za roh, kde vás pes neuvidí, a poté se opět vrátit. Pokud nepodceníte jeho důsledné cvičení, předejdete tak separační úzkosti, štěkání a kňučení v případech, kdy musíte odejít z domu bez psa.

Jak naučit psa ke mně?

Pokud chcete psa vodit navolno bez vodítka, nebo ho jen chcete občas nechat proběhnout, nezapomeňte ani na povel „ke mně“. Zavolejte na psa jménem a když zpozorní, přidejte povel. Zprvu si můžete pomoct navinovacím vodítkem a také oblíbenými pamlsky, kterými při úspěchu pejska odměňte.

Jak vycvičit psa, aby nekousal?

Psi koušou z různých důvodů. Kousáním zde nerozumíme „útok na člověka“, ale ničení věcí. U štěňat se kousání prakticky nevyhnete. Zejména při výměně chrupu psa zoubky svědí a bolí, snaží se s tím tedy tímto způsobem vypořádat. V tomto případě jej netrestejte a raději mu pořiďte hračku nebo kost, na které si bude moci „ulevit“, aniž by něco zničil. Když se štěněti obnoví chrup, striktně trvejte na tom, aby nekousalo nic jiného než své hračky. Pokud jej přistihnete, zvolejte rázné „fuj“ nebo „nesmíš“, a nabídněte mu raději hračku. Když přestane s kousáním, pochvalte jej.

Kousání dospělého psa může mít různé důvody – nuda, osamělost, smutek, nebo nedostatečná výchova ve štěněcím věku. Zamyslete se tedy nad tím, zda psovi věnujete dostatek pozornosti a podnětů ke hře. Pořiďte mu na kousání kost nebo buvolí uzel, zkuste delší procházky, aportování, nebo učení novým povelům a dovednostem. Pokud najdete něco rozkousaného, ukliďte to, když vás pes nevidí, a nijak to nekomentujte. Jestliže se vám ho podaří „chytit při činu“, důrazně jej pokárejte. Když kousání nechá, pochvalte jej a odměňte pamlskem.

Tip: Máte potíže psa naučit alespoň základní povely. Vyzkoušejte online psí školu, kde přijdete na kloub funkčním tréninkovým metodám.

Nejčastější chyby při domácím učení psů

  • Výcvik nesmí trvat příliš dlouho. Psa proto nezatěžujte, když ztrácí pozornost, trénink ukončete.
  • Komunikujte klidným hlasem, intonaci změňte pouze při kárání a pochvale. Psa neokřikujte!
  • Vyhněte se fyzickým trestům.
  • Nechte psa prozkoumávat okolí – je to jen zvíře a není v jeho možnostech se na 100 % soustředit jen na vás. Komunikace s okolním světem je důležitá pro správnou socializaci.
  • Dbejte na přísné formulaci povelu. Není možné jednou použít „nesmíš“ a podruhé „fuj“.
  • Vždy trvejte na svém. Když jednou psovi zakážete chodit na gauč, nesmíte mu to při vaší dobré náladě jindy povolit. Pes potřebuje od přírody vůdce, který určuje pravidla. Pokud nebudete důrazní, nebude vás pes respektovat.
Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *